Стрункі фрітіларії – вишукані та незвичайні квіти весняного саду

0
920

Витончений квітник біля заміського будинку або на дачі – мрія багатьох квітникарів. І головним критерієм в створенні цього красивого елементу ландшафту є правильний підбір рослин з урахуванням періодичності та інтенсивності зростання.

Саме весняні клумби ми прагнемо наповнити найбільш яскравими та барвистими рослинами, щоб вони якомога раніше своїм цвітінням оживили землю, що прокинулась від зимового сну. Дуже добре вписується в ці ранні квіткові композиції незвичайна і виразна фрітіларія https://yaskravaklumba.com.ua/ua/shop/category/klubniilukovitsy/fritilliarii.

У народі ці оригінальні квіти за схожість за зовнішнім виглядом з птахом сімейства тетеруків отримали назву – рябчики. Яскраві рябчики розквітають ранньою весною зворушливими дзвониками та гармонійно вписуються в романтичні квіткові композиції саду.

Ці квіти у формі дзвіночків і надають фрітіларії вишуканого вигляду своїм різноманітним і незвичайним забарвленням: вони бувають білими, жовтими, помаранчевими, фіолетовими, з плямистим, шаховим та краплистим малюнком.

Селекціонерами виведена велика кількість різних видів (близько 170) фрітіларії, квіти яких розрізняються між собою різноманітним забарвленням та розмірам. Більшість видів мають свої підвиди і форми, а культивуються в наших садах в основному фрітіларії імператорська та шахова.

Розрізняють також високорослі та низькорослі види фрітіларій. До високорослих видів відносяться: рябчик імператорський, перський і Радде, а до низькорослих (трав’янистих), висота яких не перевищує 50 см – рябчик шаховий, камчатський та і голкопелюстковий.

Імператорські і трав’янисті рябчики – бажані рослини у будь-якому саду

Фрітіларія – це багаторічна цибулинна рослина сімейства Лілейних. Цибулини трав’янистих фрітіларій виростають в стрункі рослини з гнучкими тонкими стеблами і оригінальними квітами. Квіткові бутони розпускаються на початку або в середині квітня вишуканими дзвіночками і тримаються на них практично цілий місяць.

Струнке товсте стебло фрітіларії імператорської внизу прикрашене пишною спідничкою ланцетного листя, на ньому розташовано суцвіття з великих квітів, подібних на дзвіночки. Головною прикрасою цього виду фрітіларії та її відмінною особливістю є зелена корона у вигляді пучка з тонкого листя, яка ніби одягнена згори на суцвіття. Саме це і надає рослині величного вигляду.

З усіх видів фрітіларії тільки імператорський рябчик є найбільш культивованим в наших садах. Цей високорослий вид рябчика дивовижно виглядає в поодиноких посадках або в змішаних композиціях з ранніми цибулинними рослинами. Імператорська фрітіларія, що має великі квітки, незамінна в оформленні водойм та зелених лугів. А ось низькорослі види дрібноквіткової фрітіларії служать чудовою прикрасою альпійських гірок, рокаріїв, міксбордерів та кам’янистих ділянок.

І ті, і інші види фрітіларії виглядають надзвичайно в різних посадках, частково тому, що у весняний період в саду ще немає інших квітучих рослин.

Для оформлення букетів фрітіларію практично не використовують, оскільки рослина має дещо специфічний та неприємний запах.

Вирощування фрітіларії та догляд за нею

Вирощування фрітіларії – процес абсолютно не трудомісткий та не складний, оскільки її важко назвати занадто вибагливою рослиною. Проте він вимагає дотримання деяких обов’язкових умов, необхідних для того, щоб ця квітка розцвіла красивими бутонами у вашому саду.

Основні вимоги до вирощування фрітіларії :

  • Цибулини рослини слід висаджувати на клумбу в осінній період. Найкращий час для посадки кінець вересня-початок жовтня, поки ще не почалися перші заморозки. Під час посадки обов’язково потрібно замульчувати грунт, щоб запобігти замерзанню цибулин, інакше вони можуть не зійти.
  • Глибина посадки цибулин повинна бути 10 см для низькорослих сортів і 20 см для сортів високорослих. На дно лунки краще насипати крупнозернистий пісок, це забезпечить хороший відтік води та захистить цибулини від загнивання.
  • Для фрітіларії підходить легкий рихлий нейтральний грунт з додаванням поживних речовин у вигляді торфу.
  • Місце для рослини слід обирати сонячне або частково затінене.
  • Фрітіларія потребує щорічної пересадки, яка підтримує тонус рослини – так воно краще цвіте і менше хворіє.
  • Рябчики є досить морозостійкими культурами, проте деякі види рослини краще прикривати на зиму опалим листям або шаром торфу.

Основний догляд за фрітіларією – це полив, підгодівлі, розпушування грунту та своєчасне видалення бур’янів. В період сухої та жаркої погоди рослину потрібно поливати теплою водою.

Підгодовують рябчики мінеральними добривами або сумішшю перегною з торфом. Першу підгодівлю роблять під час утворення бутонів, в середині або кінці квітня. Пізніше, після цвітіння удобрюють розчином суперфосфату.

Слід додати, що фрітіларія відноситься до рослин, які практично не хворіють і не вражаються різними шкідниками.