Об’єднання націоналістів: Політологи про шанси проходження в парламент

0
2397

Парламентські вибори практично «на носі» в українців та, звісно, українського політикуму. Більшість партій вже оголосили перші десятки учасників своїх списків на вибори. Будьмо відвертими, багато хто вже називає потенційних парламентарів «обличчями, яким вирішили зробити косметичний ремонт, бо ті вже приїлись». Та найбільшим здивуванням цих парламентських перегонів стало оголошення про об’єднання націоналістичних партій. Для когось воно є довгоочікуваним, для інших звалилось, як сніг на голову.

Чого варто очікувати від такого об’єднання та чи мають націоналісти шанс пройти до Верховної Ради. Про це «Цинічний Львів» запитав у політологів Андрія Сухарини та Анатолія Романюка.


Що принесе таке об’єднання самим націоналістам і Україні?

Анатолій Романюк:

«Об’єднання – це логічний процес, бо зникає роздробленість електорату»

Досить довго в Україні відбувалось роздроблення політичних сил: на конкретні категорії виборців претендували різні політичні сили. Світова практика показує, що процес такої собі прив’язки відбувається, коли політична сила представляє інтереси певної суспільної групи.

В нашій ситуації, ми маємо багато політичних сил,які представляють радикальний націоналізм. Фактично, вони борються між собою. Тому те, що нарешті відбулося їх об’єднання це в певному сенсі закономірний процес, коли відбувається концентрація політичних сил і прив’язка їх до конкретного електорату. Я вважаю, що цей процес є логічним і він має розвиватись – від ситуативного об’єднання до постійної співпраці.

Для самих націоналістів таке рішення теж можемо вважати корисним, бо так вони отримують шанс вибороти більшу кількість голосів.

Андрій Сухарина:
«Націоналізм став мейнстрімом, тому об’єднанню треба стати не типовими націоналістами»

Якщо говорити про інтереси націоналістів, то, можливо, це об’єднання додасть кілька десятих до їх результату. Проте, я б не спішив говорити, що вони дійсно претендують на потрапляння до Верховної Ради.

Справа в тому, що націоналістична риторика в певний момент стала мейнстрімною. Якщо порівняти те, що пропонувала, до прикладу, ВО «Свобода» 2013 року і те, що чинив екс-президент Петро Порошенко впродовж своєї каденції, то можна помітити, що це приблизно однаковий тип політики і вони пропонували та реалізовували схожі речі. Через це у націоналістичних партій виникає проблема – стати зовсім не типовим політичним суб’єктом у своєму руслі.

Є один варіант того, як вони можуть збільшити свій результат: якщо Зеленський продовжить робити великі дурниці, до прикладу, почне вести доволі проросійську політику, то це викличе зворотну реакцію – посилення голосування за націоналістів. Та навіть за таких умов, не можна гарантувати їх потрапляння в парламент, бо при сьогоднішній розкладці незрозуміло, кому саме можуть перейти ці голоси – об’єднанню націоналістів чи, скажімо, партії «Голос» Славка Вакарчука.

Анатолій Романюк про можливих конкурентів націоналістів:

На сьогоднішній день, конкурентом для об’єднаних націоналістів може стати партія Петра Порошенка. Адже його ключові повідомлення до народу під час виборчої кампанії були і залишаються практично ідентичними з головними засадами націоналістів. Ба більше, другий тур президентських виборів показав, що значна кількість націоналістично орієнтованих виборців підтримали Порошенка. Що важливо робити для об’єднання націоналістів в такому випадку? Потрібно зафіксувати в уяві виборця їх відмінність від програми Порошенка та його курсу.


За вашими прогнозами, який відсоток можуть набрати націоналісти?

Анатолій Романюк:

На мою думку, це залежить від того, хто з них (ред. Об’єднання націоналістів та Блок Петра Порошенка) зуміє правильно донести до виборця свої повідомлення, а значить на кого виборець буде ставити.

Частка національно орієнтованого електорату є досить малою. І тут є таке поняття як «гра з нульовим результатом», коли хтось забирає голоси, а інший програє. Тоді постає питання: хто з двох вищезгаданих опонентів переможе у грі, тобто своїми повідомленнями переманить виборця на свій бік.

Андрій Сухарина:
«Якщо не станеться нічого паранормального, то націоналісти наберуть лише 2-3%»

Якщо говорити конкретно по відсотках, то це ворожіння на кавовій гущі. Та згідно з опитуваннями, рейтинг ВО «Свобода» приблизно 1%, «Національний корпус» також набирає лише 1%.

На мою думку, навіть попри те, що націоналісти об’єднались , їх результат на голосуванні складатиме 2-3%. Як ми знаємо, це замало, щоб пройти у парламент.

Говорити про те, що вони наберуть більше ми, звісно, можемо, та якщо не станеться нічого паранормального і ситуація залишиться незмінною, то мова буде йти про 2-3%

Ким є ці люди, представлені в першій 20-ці обєднання націоналістів?

Анатолій Романюк:

Ті люди, які ввійшли в першу 20-ку є досить впізнавані, тому потенційно вони здатні притягувати хвости національно орієнтованих виборців до себе.

Андрій Сухарина:

Я б радив об’єднанню націоналістів залучати якомога більше так званих «нових облич», адже у суспільстві існує найбільший попит сьогодні саме на це. Дуже важливо, щоб ці «нові обличчя» не викликали такої собі антипатії, тобто лідерам об’єднаних націоналістів потрібно залучати якомога менше людей, які мають антирейтинг.

З ким націоналісти зможуть об’єднатись у новому парламенті?

Андрій Сухарина:

Я дуже сумніваюсь, що вони таки потраплять у парламент. Найбільш ймовірно, що партія «Слуга народу» отримає левову частку голосів. І навіть якщо вони (ред. Партія «Слуга народу») будуть створювати коаліцію, то це навряд чи будуть націоналісти, бо вони все таки достатньо далеко розміщені один від одного на такій собі умовній шкалі ідеологічного зближення.

Об’єднані націоналісти, звісно, можуть співпрацювати з певними політичними силами, але це буде радше співпраця в опозиції, аніж у владі.

Анатолій Романюк:

Це все залежить, в першу чергу, від того, хто пройде у парламент з представлених кандидатів. Та я думаю, що якщо вони пройдуть, то, скоріш за все, вони не будуть в жорсткій опозиції до більшості в парламенті, якщо ця більшість буде проводити проукраїнський курс. Але ця опозиція може бути стосовно окремих запитань, на які не буде співпадати бачення у різних політичних сил.

Говорити про прогноз зараз складно. Потенційно це може бути Блок Порошенка, але це так само ситуативно.

Передвиборчий процес, агітація та реклама, задоволення не з дешевих. Як думаєте, хто може фінансувати партію об’єднаних націоналістів?

Андрій Сухарина:
«Націоналістам важливо набрати бодай 2% голосів, щоб отримувати держфінансування, для підготовки до наступних парламентських виборів»

На жаль, у мене наразі немає перевіреної інформації щодо цього, але я вважаю, що для націоналістів зараз важливо набрати не менше 2 %, адже саме з цього етапу починається державне фінансування політичних партій.

Це в свою чергу дозволить їм ретельніше підготувати свою структуру до майбутніх парламентських виборів, які, на мою думку, також можуть бути дочасними. Все через те, що, як я вже казав, партія «Слуга народу» має можливість отримати абсолютну більшість голосів. Та мені слабо віриться, що вони зможуть втримати планку після виборів. Рано чи пізно, вони втратять свою підтримку і тоді постане питання позачергових парламентських виборів. Тому основним завданням для націоналістів є набрати щонайменше 2% голосів, щоб в подальшому отримувати державне фінансування.

Андрій Сухарина – політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва. Досліджує проблеми проведення виборчих кампаній та виборчих технологій.

Цитата політолога: «Без зміни правил гри не можна якісно змінити політику»

Анатолій Романюк – відомий львівський політолог. Доктор політичних наук та завідувач кафедри політології Львівського національного університету імені Івана Франка.

Цитата політолога: «Влада починає реагувати, коли вона бачить опір»

Автор: Наталка Попадинець