Упродовж двох років в Україні здійснює свою діяльність Громадська організація Національні Дружини, метою якої є забезпечення порядку на вулицях, попередження хуліганства, крадіжок та іншої злочинної діяльності. Особовий склад цієї структури– колишні військові, громадські активісти та патріотична молодь.
Керівник Львівського осередку Національних дружин, громадський діяч та спортсмен Андрій Бондар розповів нашому кореспондентові про специфіку роботи їхньої організації у Львові.
Розкажіть, як утворилася громадська організація Національні Дружини, та яку діяльність ви здійснюєте у Львові?
Громадська організація Національні Дружини створена близько 2-х років другим командиром полку Азов Ігорем Михайленком. Осередки цієї організації є по всій Україні, зокрема у Львові наша команда налічує близько 50 осіб. Ми відповідаємо за громадський порядок і виконуємо ту роботу, за яку не хочуть братися правоохоронці: здійснюємо патрулі по місту, попереджаємо крадіжки та навіть бійки, які відбуваються у Львові ледь не щодня. Створення організації зумовила величезна кількість випадків хуліганства та злочинності в місті, з якими правоохоронні органи не справляються. Кожен з нас працює на волонтерських засадах та здійснює порядок на вулицях в зручний час. Ми неодноразово ставали свідками кишенькових крадіжок просто посеред білого дня на людних вулицях. Нещодавно, здійснюючи чергове патрулювання, виявили підозрілу групу осіб ромської національності та вирішили простежити за нею. Зі здогадками не помилилися: одна із дівчат забігла в маршрутку – дістала із сумки пасажирки гаманець та почала тікати. Ми одразу зупинили злодійку, словесно попередили її про можливу відповідальність, яка чекає на неї та таку діяльність. В цьому специфіка нашої роботи: Національні дружини діють так, що це часто буває непомітно. Фізичну силу не застосовуємо в жодному разі, працюємо лише в рамках Закону. Для нас є один показник: людина чинить правильно, або ні. Активісти Національних Дружин не вступають в провокації та бійки, а навпаки їх попереджають. З людьми треба вміти домовлятися словесно – це працює краще та ефективніше.
Як відбуваються ваші патрулювання? Працюєте разом з поліцією чи самостійно?
Так, стараємося співпрацювати з поліцією, оскільки це єдиний законний орган, який може здійснювати таку діяльність. Однак, треба розуміти теперішню ситуацію: недобір в лавах поліції сягає 60%, тож для таких патрулів, які здійснюємо ми, в правоохоронних органах просто не вистарчає кадрів. Ми викликаємо правоохоронців на місце злочину вже тоді, коли це необхідно, переважно для допомоги в громадських затриманнях, на які офіційно поки не маємо права. Наприклад, якщо ви побачили людей, які вчиняють бійку просто на вулиці та почали їх розбороняти, то вас може також чекати покарання за те, що ви, мовляв, обмежили права та свободи цієї особи. Погодьтеся, що це безглуздо, бо ви ж могли рятувати їй життя. Інше діло – робити це в статусі громадського формування разом із поліцією, абсолютно законно. Були також ситуації, коли поліція просто ігнорувала ті правопорушення, які ми зафіксували та простежили самотужки. Наразі, Національні Дружини- це лише громадська організація, яка згодом може здобути статус офіційного формування. Раніше ми відслідковували діяльність російської організації МСЛ, яка займалася у Львові гральним бізнесом. Наші хлопці самостійно вичисляли діяльність цих закладів, знімали все на камери та показували матеріали поліцейським. Відтак, з нашої ініціативи було написано понад 80 заяв, і жодну (!) з них правоохоронці так і розглянули. Офіційно затримувати зловмисників та кишенькових злодіїв поки не маємо права, наше завдання – попередити таку діяльність та максимально запобігти порушенню правопорядку і спокою в місті.
Де у Львові можна зустріти представника Національних Дружин?
Ми патрулюємо в тих місцях, де найчастіше активізуються кишенькові злодії, або ховаються підозрілі особи, що можуть вживати спиртне й наркотики. Основні локації: центральні вулиці міста, Високий замок, Підзамче. Патрулюємо також вздовж колії, в підземних переходах та на дитячих майданчиках. За весь період діяльності ми вже знаємо, на яких вулицях є найвищий рівень злочинності, тому активізуємося саме там. Здійснюємо патрулювання у спеціальній формі, або в цивільному одязі, аби не привертати зайвої уваги. Кожен з нас є добре фізично підготовленим, однак ми ніколи не прикладаємо силу до людей, а діємо лише в рамках Закону. Якщо помітили на дитячому майданчику групу підозрілих чоловіків, які розпивають алкоголь чи курять – обов’язково підійдемо до них та адекватно пояснимо, у чому правопорушення та попросимо покинути місце. Зазвичай, коли люди, бачать хлопців, які не лізуть битися, а тактовно розмовляють з ними, оперуючи статтями та законами, спокійно погоджуються, хоч буває і супротив. В будь-якому випадку з моральної і законодавчої точки зору вступати в фізичний конфлікт ми не маємо права, тому працюємо так, щоб наша діяльність була максимально офіційною. Якщо розмова переходить в агресію – викликаємо на місце злочину та відповідні органи.
Які проекти Національних Дружин у Львові вже вдалося втілити в життя?
Ми відкрили перший у Львові соціальний спортзал, в якому хлопці з малозабезпечених сімей можуть займатися абсолютно безкоштовно. Усіх охочих ми тренуємо та навчаємо самостійно. Я сам є майстром спорту міжнародного класу з боїв без правил, окрім мене більшість тренерів мають спортивні звання, або ж є кандидатами чи діючими майстрами спорту. Цей зал розташований на вулиці Червоної Калини, 42 у мікрорайоні Сихів, та призначений для бійцівських видів спорту: боротьби, рукопашного бою. Спортзал добре обладнаний, тому максимально мотивує хлопців вести здоровий спосіб життя. Наразі плануємо відкривати ще один соціальний спортзал вже на вулиці Чорновола у Львові, в який ми запрошуємо всіх охочих. У нас є свої інфоресурси, сторінки в соцмережах Instagram та Facebook, через які можна контактувати та поширювати інформацію про діяльність цих спортивних комплексів.
Якою є ваша внутрішня мотивація, як керівника?
До діяльності в Національних Дружинах я був звичайним студентом із загостеним почуттям справедливості до всього. Освіту здобував у Львові, моя спеціальність – інженер-будівельник. Мені пощастило взяти участь в деяких акціях ще цивільного полку Азов, а згодом долучитися до роботи в Національному Корпусі. Коли з’явилася пропозиція працювати в Національних Дружинах – я погодився. Зараз намагаюся поєднувати роботу та громадську діяльність, яка однозначно мотивує робити щось корисне для міста та людей кожного дня. Встигнути можна все, якщо розставити правильні пріоритети.
Національні Дружини – політичний проект чи незалежна організація?
Буде безглуздо казати, що ми самі по собі, бо так бути просто не може. Наша організація створена з полку “Азов” та політичної партії Національний Корпус, лідером якої є Андрій Білецький. Треба бути об’єктивними: більшість представників Національних Дружин не є політичними діячами, це переважно колишні військові, або ж звичайні хлопці, які хочуть робити щось корисне для міста. Національний корпус – структура виключно політична, це партія, що виконує юридичні завдання. Національні дружини походять від Національного Корпусу, однак вся діяльність, яку здійснюємо ми, відбувається паралельно з партійною, бо у кожного з нас є свій напрямок роботи. Є люди, які можуть сидіти в кабінетах та вирішувати проблеми за столом, а в наші обов’язки входить патруль безпосередньо на вулицях, з людьми, тут і зараз. Ми активно боремося з рейдерством, охороняємо природньо-архітектурні пам’ятки, як, наприклад, парк “Знесіння” у Львові, організовуємо різні соціальні проекти. Наша команда вирізняється самоорганізованістю, бо тут кожен робить те, що належить законоcлухняному громадянинові і просто людині, якій небайдужа ситуація в місті.