Земельна реформа. Як скористатися можливостями усім українцям?

0
151

Мораторій в Україні 20 років стримував розвиток нашої країни. Із 1 липня, після відкриття ринку землі країна вступила в новий етап земельних відносин. Які ж зміни відбулися в країні?

Відповідно до нового законодавства, тепер землевласник законно може обмінятися паєм, продати або передати землю у спадок. Закон захищає інтереси власника: продавати землю дешевше, ніж номінальна вартість, заборонено. А головне, – що завдяки реформі землевласник стає багатшим, бо зростає вартість землі й оренда. Він може і самостійно обробляти землю, бо бути фермером тепер перспективно. Цифровізація агросектора – це ще одна частина реформи, завдяки якій усі угоди на ринку стали прозорими. Тож тепер у рейдерів не буде шансів, бо власник може перевірити свої документи онлайн.

Відчутні зміни відбулися і для малих фермерів. Вони тепер можуть брати дешеві кредити на розвиток бізнесу і користуватися програмами державної підтримки. Маючи власну землю, можна без остраху вкладати кошти в техніку, інвестувати в нові технології й мати більший прибуток, вирощуючи багаторічні культури. Із власною землею фермер може не боятися, що оренду не продовжать. Аграріям, які обробляють орендовану землю, держава надала першочергове право ці ділянки викупити. Навіть із відстроченням платежів. А з відновленням зрошення землі будуть давати більше врожаю і відновити канали на своїй землі буде простіше.

За кошти від оренди землі розвиватимуться й громади – можуть будувати школи, лікарні й дороги. Система прозорих аукціонів оренди через онлайн-платформу усуває будь-яку корупцію з цього процесу. А розробивши просторове планування територій, громада залучатиме інвесторів.

І в містах українці відчують наслідки змін. ​​Тепер купуватимуть не імпортну, а українську городину, – кажуть експерти, – бо ринок землі розвиватиме конкуренцію серед фермерів. Тож, товари будуть і якісні, і дешеві. А ще для українців в містах земля – це гарна інвестиція, — адже ціна на землю буде зростати. Економісти прогнозують, що тепер ВВП України зростатиме щороку на понад 3 % додатково. А екологи, – що відновлення зрошення допоможе боротися з посухами і врожай не залежатиме від кліматичних змін.

У Мінагрополітики очікують ухвалення закону про організацію водокористувачів та запуску агропорталу ДАР. Цими кроками, запевняють у Міністерстві, буде запроваджено повний пакет обіцяних змін земельної реформи.

Земельна реформа створила 4 очевидні покращення:

  • Відкритий ринок землі дає можливість вільно розпоряджатися власністю і запустити економіку
  • Цифровізація створила доступ до онлайн послуг, де нема чиновника від якого залежить рішення, а отже і зменшила корупцію у земельних правовідносинах
  • Допомогла запустити меліорацію (початковий етап) – зрошувальні системи не оновлювались з радянських часів та були розібрані на металобрухт у багатьох районах. Земельна реформа запускає систему зрошення та осушення для підвищення продуктивності землі.
  • Земельна реформа зменшує рейдерство та створює бар’єри для його поширення.

Посилання на ролики про земельну реформу:

https://vimeo.com/595186221/06bdfd14c3

https://vimeo.com/595172918/9c687632df

Посилання на зображення:

https://drive.google.com/drive/folders/1RFxTMer9t2ct2iPSc6hl9oXOfCUeQVgG

З повагою – пресслужба Міністерства аграрної політики та продовольства України

 press@minagro.gov.ua

(044) 363 08 54

ДОВІДКОВО

Площа орних земель України становить близько 1/3 орних земель ЄС – 32 млн га. Україна входить до десятки найбільших світових виробників сільськогосподарських культур. Внаслідок мораторію 66% території України було неможливо купити або продати, що обмежило розвиток сільського господарства, малого та середнього фермерства, сільських територій та зростання української економіки.

Мораторій дозволив привілейованим фермерам задешево орендувати землю, а багато землевласників були “змушені через бідність здавати свою землю в оренду єдиному орендарю в їхньому селі та нерідко мало контролюють умови оренди”. Поширювалося рейдерство та корупція. Довгострокові інвестиції стримувалися через заборону використовувати землі в якості застави для кредитів в агросектор.

Джерело