Завдяки медичній реформі в цьому сезоні швидка часто відмовляється приїздити на виклики, коли людина скаржиться на високу температуру. А сімейні лікарі не хочуть іти на виклики, запрошуючи хворих самих прийти до поліклініки і посидіти в черзі.
Детальніше про ситуацію в інтерв’ю OBOZREVATEL із завідувачкою відділом респіраторних та вірусних інфекцій Інституту епідеміології ім. Громашевського Аллою Мироненко.
Головне:
- Як відрізнити грип від ГРВІ;
- Кому слід боятися грипу в цьому сезоні;
- Чого не слід приймати від грипу.
— Алло Петрівно, скажіть, які штами грипу зараз у нас гуляють і який переважає?
— Цього року ми зіткнулися з двома видами грипу. Це Каліфорнія і Сінгапур, групи А. Зараз переважає штам грипу А H3N2 Сінгапур, який ми чекали і прогнозували. Він найнебезпечніший. Я вже казала, що в минулому році в Америці він забрав 80 тисяч життів, бо до нього там не були готові і не провели вакцинацію.
— Для кого він найбільше небезпечний?
— Найперше для маленьких дітей. А також для літніх, для людей із хронічними захворюваннями, такими як діабет, серцеві хвороби, хвороби нирок. Бо саме у них найчастіше виникають ускладнення. Діти можуть хворіти H1N1, з яким вони ще не стикалися і не щеплені, але у них зазвичай ускладнень небагато. Є категорія вагітних, для яких H1N1 небезпечний. Вони мають бути під особливим наглядом.
Тому що група ризику H1 — астма, ожиріння, цукровий діабет — такі люди дорослі вже стикалися з цим вірусом, вони захищені або щеплені. У будь-якому віці треба адекватно реагувати на хворобу, нікуди не ходити, обов’язково звернутися до лікаря, щоб він послухав, чи немає там пневмонії. Це в будь-якому віці треба робити. Ось жінка в 47 років померла в Олександрівській лікарні. Пізно звернулася, хоча у неї був цукровий діабет.
— Було вже зафіксовано кілька смертей. Від якого саме штаму люди загинули?
— Від різних, і від Сінгапуру, і від Каліфорнії. Більш точні дані мають бути у МОЗ. Після розтину матеріали надсилають у лабораторію міністерства.
— Скажіть, яка основна причина загибелі людей від грипу?
— Пізнє звернення до лікаря. Я вам саме навела приклад в Олександрівській лікарні.
— Всі кажуть, що треба відразу звертатися до лікаря. Але в цьому році як ніколи — швидка на високу температуру не приїздить. Сімейний лікар не приходить, вимагає, щоб ми прийшли до нього в поліклініку. Уявляєте, з температурою сидіти в черзі?
— Я взагалі не уявляю. Це не тільки небезпечно, але і уявити собі цього не можу. Ця медреформа нас до добра не доведе, це може просто погано скінчитися для нашого населення. Виходить, що батькам кажуть, мовляв, прийдіть з дитиною, коли температура спаде. А випадок у Харкові із загибеллю дитини демонструє, що температура спала, і дитини не стало. Адже батьки не можуть правильно оцінити стан дитини і тяжкість хвороби. Дитина спить, чи то вона просто спить, чи то вже у коматозному стані перебуває. Але якщо у дитини висока температура, то її точно має оглянути і прослухати лікар.
— На що треба звернути увагу на початку хвороби, як відрізнити грип від ГРВІ?
— У ГРВІ та грипу різний початок. У разі грипу це різкий і високий підйом температури, головний біль, слабкість, ломота у м’язах і суглобах. Можуть загостритися хронічні хвороби. У перші дні у разі грипу може не бути нежиті, кашлю. При респіраторних захворюваннях все починається з респіраторних проявів — нежить, дертя у горлі, кашель, а температура може піднятися пізніше, а може і не піднятися зовсім.