Як тепер поділять Львівщину? У ЛОДА не прийняли рішення щодо формування ОТГ (ФОТО)

1
1853

Сьогодні, у п’ятницю, 21 лютого, у Львові мало відбутися засідання щодо затвердження перспективного плану районів Львівщини. На ньому мали остаточно сформувати ОТГ області та Львівської ОТГ. Проте на засіданні розглянули лише 3 райони — Бродівський, Стрийський та Сокальський. Опісля цього представники громад зірвали засідання і міжвідомча група покинула сесійну залу. У зв’язку з цими подіями рішення про формат Львівської ОТГ прийматиме Кабінет Міністрів України.

Перед засіданням міжвідомчої групи під Львівською облдержадміністрацією зібралися кілька сотень представників громад Львівщини. Коли ж засідання розпочалося, люди зайшли в коридори адмінбудівлі та повністю зайняли усю сесійну залу. Представники громад мали свої вимоги і щодо роботи міжвідомчої групи, і щодо напрацьованого перспективного плану районів області. Зокрема, на плакатах протестувальників були вимоги: “Ні примусовому об’єднанню громад”, “ЛОДА, не блокуй Куровицьку ОТГ”, “Малехівській ОТГ бути”, “Ні знищенню Новострілищанської ОТГ”, “Слуги народу, заберіть мафію від формування ОТГ”, “Шахтарі за Сілецьку ОТГ”. Люди були налаштовані вельми рішуче.

Василь Лозинський, перший заступник голови Львівської ОДА і голова міжвідомчої групи, оголосив: Львівська область отримала чітке доручення від Мінрегіону якнайшвидше подати на затвердження у міністерство проєкт перспективного плану. До слова термін подання спливає саме сьогодні, 21 лютого.

Зірвали засідання представники громад після того, як у перспективному плані Сокальського району міжвідомча група не підтримала утворення окремої Сілецької ОТГ з центром у Соснівці. Ці населені пункти затвердили у складі Червоноградської ОТГ. Мешканці Сільця і Соснівки обурились неприйнятним для них рішенням.

Щодо питання утворення Сілецької ОТГ слово взяв Михайло Яворський, керівник ГО “Інститут соціології міст”. Він сказав, що на сьогоднішньому слуханні усі побачили, скільки є проблем зі створенням і об’єднанням громад. На приклад, наскільки зрозуміло, одна з причин відмови створення Сілецької ОТГ полягає в тому, що в цій місцевості саме шахти є бюджетоутворюючими, зазначив спікер.

“Тобто, якщо ці підприємства закривають, громада перестає бути спроможною. Є імовірність, що шахти, про які йде мова, працюватимуть ще 10-15 років і за цей час громада може створити нові підприємства, які робитимуть її спроможною. Натомість, якщо шахти закриють через 3-4 роки, ми мусимо вже думати, як допомогти людям цього регіону, адже там точно не весело жити. Я був у Соснівці і знаю, як це відбувається на місцях. І тут постає питання, чи даємо ми шанс громаді на кілька років, чи на десяток. Якщо на 10-15 років, то це добре, а якщо ні, то рішення потрібно шукати негайно”, — додав керівник “Інституту соціології міст”.

“Отож, чому тут зараз так багато людей, які стоять і переживають за майбутнє своєї громади? Пояснити це можна тим, що Обласна рада чотири роки думала, що робити зі Стрийським районом, а зараз, перед виборами, депутати починають на цьому піаритись. Вони кажуть, що міжвідомча група якась не така, що у ній не ті люди. Шановні депутати Львівської облради, а де ви були останні 5 років? Ви казали, що у вас чудова співпраця з ОДА, то чому не були створені ці громади?”, — підсумував Михайло Яворський.

Опісля остаточного рішення міжвідомчої грури протестувальниці з Соснівки підійшли до столу президії з вимогою повернутися до розгляду їхнього питання. Присутні у залі підтримали їх вигуками “Ганьба!” і “Банду геть!”. Міжвідомчій групі не дали перейти до розгляду дискусійних ОТГ Миколаївського району. Через хаос, що творився у сесійній залі, Лозинський оголосив про закриття засідання. І до розгляду Львівської ОТГ справа не дійшла. Через те, що засідання зірвали, формат майбутньої громади визначатиме Кабмін і Верховна Рада.

Далі ситуація ставала все більш хаотичною. Вгамувати людей намагався заступник голови ЛОДА Юрій Холод, проте засідання покинуло чимало членів міжвідомчої групи і приймати рішення далі було неможливо. Засідання перетворилося неорганізований мітинг. Представники громад по черзі виголошували свої вимоги в мікрофон. Вони хотіли продовжити засідання, а згодом і створити нову робочу групу лише з представників громад і активістів.

Нагадаємо, в Україні завершується другий етап децентралізації, за яким у межах районів мають створити фінансово спроможні об’єднані територіальні громади. На Львівщині, за рекомендаціями Мінрегіону, має бути 67 ОТГ та шість районів.