Як гра в ляльки впливає на розвиток дитини

0
64

Лялька для дітлахів – вірний товариш з перших кроків життя. Окрім розважальної функції надає особливого впливу на розвиток емоційної сфери дитини, стає незамінним помічником у розвитку моторики, мислення, вчить спілкуватись.

Розвиток навичок самообслуговування та дрібної моторики

Дитина 2-3 років під час гри повторює дії мами: годує, купає ляльку, укладає спати, отримує перші навички поводження з одягом. Вона із задоволенням розстібає гудзики на одязі, знімає, одягає шапочки та сукні, змінює лялькове взуття. Такі наслідувальні дії дуже важливі для когнітивного розвитку.

Граючись малюк навчається діяти обома руками одночасно: удержує іграшку при годуванні, при зміні одягу, непомітно розвиває навички їсти самостійно.

Багатьом дітям подобається селити іграшкових друзів у лялькові будиночки зі справжніми кімнатами, меблями та ванною. Дітлахи самостійно підбирають столи, шафи, купають ляльок.

Розвиток мовлення

Під час рольової гри дитина приміряє на себе образ ляльки: промовляє її дії, розмовляє замість неї, виконує її роль. Гра допомагає дитині усвідомити свої відчуття, дії, наміри: сміх, сльози, бажання спати чи їсти; вчить піклуватися про ближніх.

На прикладі маленького будиночку хлопчики та дівчатка вивчають пристрій справжньої оселі, порівнюють розташування іграшкових предметів інтер’єру зі справжніми. Можна запропонувати дитині описувати побутові меблі, розповідати про їх призначення.

Важливо під час гри хвалити та заохочувати дітей, занадто не обтяжувати новою інформацією.

Чи потрібна лялька хлопчику

Хлопчики 2-3 років охоче грають з ляльками: укладають спати, носять на руках, возять у колясці. Це нормальна поведінка. Дитина такого віку намагається у всьому копіювати дорослих, але батьків зазвичай це дуже шокує.

Чим все закінчується – у хлопчика відбирають ляльку, натомість він отримує машинку або солдатика. Малюка позбавляють правильного соціального досвіду, вміння правильної взаємодії з навколишнім світом. Тому не треба розцінювати гру з ляльками виключно прерогативою дівчаток. Коли хлопчик стане дорослішим він сам перейде на “хлопчачі іграшки”.

Гра як спосіб зрозуміти світ

Доглядаючи за іграшковими друзями діти навчаються бути уважними до інших. Дитячі ігри моделюють поведінку дорослих, повторюють дії оточуючих. Телефонні розмови, приготування їжі на кухні, приїзд родичів на новому авто – всі ці події розігруються з ляльками в маленькому будиночку.

За грою діти виконують ролі обох сторін, навчаються бачити іншу точку зору.

За допомогою ляльки батьки зможуть підготувати малюка до появи меншої сестрички або братика, розказати та показати як доглядати, спілкуватися з новим членом родини.

В молодшому шкільному віці ігри набувають іншого змісту: лялька вже не наділяється людськими якостями, поступово займає своє місце серед теплих спогадів дитинства.