Після Революції Гідності в 2014 році в Україні розпочала свою діяльність найбільша коаліція провідних громадських організацій та експертів держави – “Реанімаційний пакет реформ”. Ця потужна структура працює як координаційний центр, до якого входять 83 неурядові організації та 22 експерті групи. Саме вони займаються розробкою просуванням і контролем реалізації реформ в Україні.
Команда РПР, за час своєї діяльності успішно показала, як громадськість може стати суб’єктом творення політики та реформ в державі. Як відомо, РПР фінансує Європейський Союз та багато міжнародних організацій. Завдяки команді РПР в Україні було створено Національне антикорупційне бюро, систему публічних закупівель Prozorro, вдалося також успішно запустити електронне декларування доходів та майна публічних службовців.
Які реформи в Україні “провалилися” і чому? Про це в коментарі для нашого видання розповів регіональний координатор “Реанімаційного пакету реформ” та тренер з комунікацій Іван Омелян.
“Зараз перед нашою структурою стоїть багато викликів, найбільші з них – вибори і політика. Громадськість, чиї інтереси ми представляємо, має поводити себе гідно та чесно в передвиборчий період, правильно співпрацювати з політиками, які не завжди вміють це робити. Ми- відкрита платформа, тому завжди запрошуємо на різноманітні зустрічі усіх кандидатів в президенти. Незабаром відбудеться одна із таких зустрічей, на якій наші експерти разом із політиками обговорюватимуть дорожню карту реформ, тобто, по-суті, розставлятимуть пріоритети в реформуванні країни. На захід погодилися прийти лише двоє із кандидатів, але ми активно ведемо перемовини з усіма”.
За словами Івана Омеляна, команда РПР брала безпосередню участь в створенні та реалізації багатьох реформ в Україні, проте, не всі вони виявилися успішними.
“Реформа МВС стала, на жаль, провальною. Наші експерти розробляли структуру цієї реформи та активно нею займалися, проте навіть вони визнають, що вона далі так і не просунулась. Ми б дуже хотіли, щоб в нас була ще колись нагода перезапустити процес, і я думаю, що це буде, проте нам потрібна політична воля. Як громадянин, а не експерт, можу сказати, що реформа МВС не відбулася з конкретної причини: відсутність кадрів. На жаль, маємо визнати, що в Україні зараз немає сильної підготовки людей, які змогли б замінити теперішніх слідчих та вище керівництво. Що стосується реформи патрульної поліції, то, як на мене, вона була доволі успішною. Проте, далі ми не змогли піти, зіткнулися з сильним опором. Переатестація в багатьох містах перетворилася на фарс з боку поліцейських та керівництва”.
Експерт вважає, що скандальна медична реформа є однією із найбільш вдалих за останній час і вона ще покаже позитивний результат:
“Медична реформа в теперішніх українських умовах – неймовірно складна, тому, що підриває той пласт, який в нас не змінювався дуже довго. Будь-які зрушення, що відбуватимуться в медичній сфері – вже неоднозначні. Втім, маємо і конкретні успіхи: антикорупційна боротьба, зокрема в закупівлі ліків, а також зміна системи фінансування медицини, що дало можливість побудувати інший фундамент цієї реформи. Близько 80% експертів РПР перейшли в МОЗ, тому ми несемо пряму відповідальність за успіх медичної реформи, і вона ще дасть позитивний результат”, – зазначив Іван Омелян.
Він також додає, що більшість успішних реформ потребують часу, їхній успіх – процес довготривалий. Як приклад – теперішня реформа освіти в Україні.
“Вона почалась з того, що ми запустили новий Закон, і він лише починає регламентувати цю реформу. Для того, щоб вона стала успішною – потрібен час. Замінити старі парти на нові, а звичайну дошку на інтерактивну – менша частина робота. Має пройти деякий період, щоб реформа запрацювала. Потрібно також готувати до неї вчителів, батьків” – вважає Іван Омелян.