Унікальні скарби Києво-Печерської лаври з’явилися у московському музеї (ФОТО)

0
623

Український археолог Тимур Бобровський знайшов у каталозі Державного історичного музею (ДІМ), що в Москві, десятки предметів з Києво-Печерського музею-заповідника, які в 1930-х роках були вивезені більшовиками і вважалися безповоротно втраченими.

Про це він повідомив у Facebook, передає Lb.ua.

Так, 2001 року хранитель фондів Києво-Печерського заповідника Григорій Полюшко видав монографію “Втрачені скарби лаврського музею” з каталогом дорогоцінних речей, які радянська влада передала з фондів музею у Державне сховище цінностей СРСР.

Це були переважно богослужбові предмети, реквізовані у 1920-х рр. з ризниць Софійського та Успенського соборів Києва, перетворених на музеї з приходом рад. У Держсховище цінні речі вилучалися під приводом “надійного зберігання”, але на початку 1940-х рр. більшість із них зникла в надрах державних банківських установ.

Полюшко встановив, що мінімум 11 предметів у підсумку виявилися в Державному історичному музеї в Москві, але там заявили, що “облікова документація не містить інформації про надходження експонатів з Києво-Печерської лаври”.

Однак Бобровський порівняв фотографії з “каталогу Полюшка” з каталогом на сайті ДІМ.

“І тут почалося… Зі 119 предметів, зазначених у каталозі за даними 1930-х рр., мені серед матеріалів цього сайту вдалося ідентифікувати 57 “київських” речей, з яких щонайменше чотири десятки вважалися втраченими назавжди. І це я переглянув тільки частину оцифрованої колекції”, – повідомив археолог.

Як писав “Цинічний Львів”, Москва вивозить цінні речі з Києво-Печерської лаври.