Україна офіційно отримала статус кандитата в ЄС: вимоги та переваги для України

0
377

Лідери Європейського союзу на саміті в Брюсселі затвердили рішення надати Україні та Молдові статус кандидата на вступ.

Про це пише “Цинічний Львів”.

“Угода. Європейська рада щойно вирішила надати статус кандидата в ЄС для України та Молдови. Історичний момент. Сьогодні вирішальний крок на вашому шляху до ЄС. Вітаю Володимира Зеленського та Маю Санду та народи України і Молдови. Наше майбутнє разом”, – написав у Twitter президент Європейської ради Шарль Мішель.

 

Рішення було схвалено на основі рекомендації Європейської комісії, наданої 17 червня.

“Сьогодні вдалий день для Європи. Вітаю президента України Володимира Зеленського, президента Молдови Маю Санду  і прем’єр-міністра Грузії Іраклія Гарібашвілі. Ваші країни є частиною нашої європейської родини. І сьогоднішнє історичне рішення лідерів це підтверджує”, – заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

 

Нагадаємо, Єврокомісія у висновку щодо відповідності України вимогам для держави-кандидата запропонували щоби ЄС мав право скасовувати цей статус у разі, якщо Україна порушить свої зобов’язання.

ЄС не визначив точну дату, до якої Україна має довести здатність проводити реформи. В пропозиції визначено, що Єврокомісія проведе першу оцінку наприкінці 2022 року, однак для відновлення реформ в Україні мають завершитися бойові дії, тому термін може бути, і найімовірніше буде продовжений.

Серед іншого, для збереження статусу кандидата Київ має завершити призначення вже обраного на конкурсі очільника САП, провести конкурс глави НАБУ тощо.

Відомо що змінить для України статус кандидата у члени ЄС та які вимоги вона має виконати.

7 вимог до України

Як повідомляє Європейська правда, разом із затвердженням статусу кандидата в ЄС Єврокомісія висунула Україні сім вимог, що стосуються проведення реформ, аби в майбутньому Україна з країни-кандидата могла стати членом Євросоюзу.

  • реформа Конституційного суду, що передбачає впровадження процедури добору суддів на основі оцінки їхньої доброчесності та професійних навичок, відповідно до рекомендацій Венеційської комісії;
  • до рекомендацій Венеціанської комісії;
  • судова реформа, що передбачає перевірку доброчесності кандидатів у члени Вищої ради юстиції та відбір кандидатів для створення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
  • посилення боротьби з корупцією – обрати на конкурсі керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, обрати нового директора Національного антикорупційного бюро України;
  • боротьба з відмиванням грошей, що передбачає відповідність стандартам Групи з фінансових заходів (FATF) та прийняти плану реформування всього правоохоронного сектору;
  • запровадження антиолігархічного закону, яким передбачає обмеження їх впливу на економічне, політичне та суспільне життя;
  • реформувати законодавство про ЗМІ, яке має відповідати відповідній Директиві ЄС;
    реформа законодавства про нацменшини, що передбачає ухвалення рамкового закону про національні меншини.

Віце-прем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина під час брифінгу 22 червня заявила, що Україна планує виконати ці рекомендації Європейської комісії до кінця року.

Що це дає для України

Надання статусу кандидата на членство в ЄС є обов’язковим за процедурою вступу в союз, але не означає, що це станеться дуже швидко. Цей статус радше допоможе Україні пришвидшити реформи, наблизившись до законодавства ЄС, та юридично закріпити проєвропейський напрямок розвитку.

«Статус кандидата у члени Євросоюзу відкриє для нас безпрецедентні в нашій історії можливості для відновлення і модернізації України. Відповідні переговори про підтримку нашої програми відбудови країни ведемо і з країнами на двосторонньому рівні, і з міжнародними фінансовими інституціями. Звичайно, будемо по максимуму залучати глобальний бізнес. Але ми зацікавлені передусім у тому, щоб робочі місця і додана вартість створювались в Україні. Тож локалізація буде й надалі важливим для нас процесом», – сказав у своєму відеозверненні 18 червня президент Володимир Зеленський.

Своєю чергою, прем’єр-міністр Денис Шмигаль назвав шість переваг, які Україна отримає від статусу кандидата в члени ЄС, серед яких, членство в програмах ЄС, привабливість для іноземних інвесторів, доступність фінансової допомоги від міжнародних донорів.

Що далі?

Євросоюз заявив, що буде супроводжувати та консультувати Україну впродовж виконання всіх семи вимог. Водночас Єврокомісія пропонує скасувати статус кандидата, якщо Україна не буде впроваджувати цих реформ.

Після виконання умов ЄС розпочне процес перемовин із Україною, які стосуватимуться 35 напрямків, серед яких пристосування законодавства України до норм Євросоюзу.

Від статусу кандидата й до безпосередньо членства може пройти від кількох до кількох десятків років. Статус кандидатів зараз мають Албанія, Північна Македонія, Сербія, Туреччина та Чорногорія. До прикладу Хорватія увійшла в ЄС через 10 років, Словаччина – через п’ять.