У Львові затримали ІТ-спеціалістів за нелегальне скачування баз даних військових

0
976

Підприємці користувались забороненим в Україні російським програмним забезпеченням.

У Львові СБУ викрила підприємців на несанкціонованому копіюванні інформації військового характеру через заборонене російське програмне забезпечення. Співробітники Служби безпеки України викрили комерційну структуру, яка за допомогою забороненого в Україні програмного забезпечення «Парус» та «Афіна», заволоділа базами даних та інформацією, що належать державним установам, військовим підрозділам і підприємствам на Львівщині.

«Оперативники спецслужби встановили, що комерсанти легально обслуговували програмне забезпечення цих установ. Проте під час виконання робіт вони встановлювали заборонені програми для копіювання інформації. Використання цих шкідливих програм дало можливість зловмисникам несанкціоновано отримати доступ до інформаційно-телекомунікаційних систем понад ста державних та військових установ, підприємств та організацій. Встановлено, що копіювання масивів даних відбувалося, зокрема, через програмні засоби віддаленого керування комп’ютером «teamviewer», – йдеться у повідомленні управління СБУ у Львівській області.

Під час санкціонованих слідчо-розшукових дій у комерсантів виявили викрадені бази даних, що належать військовим частинам та державним установам регіону.

Як пояснив речник СБУ у Львівській області Олег Александров, програмне забезпечення «Парус» та «Афіна» поширюється та оновлюється з серверів, які територіально розташовані в РФ. Відтак своїми діями зловмисники створили передумови для витоку інформації з обмеженим доступом. Адже бази даних стали доступними для країни-агресора і можуть завдати шкоди національній безпеці держави.

«Державні установи, військові підрозділи та підприємства Львівщини уклали легальні контракти. Але підприємство, яке їх обслуговувало, здійснювало незаконні дії. Цього тижня розпочато слідчі дії. Відкрито кримінальне провадження за ст. 359 ККУ. Але, якщо підтвердиться версія про цілеспрямоване заволодіння інформацією та передачу даних, то буде відкрито провадження вже за іншою статтею», – зазначив Олег Александров.

Зараз тривають слідчі дії під процесуальним керівництвом прокуратури Львівської області. Перевіряється версія щодо передачі незаконно скопійованих даних до спецслужб країни-агресора. СБУ не розголошує ні імен підприємців, ні держустанов, яким вони надавали послуги.

Програмне забезпечення «Парус» та «Афіна» використовується для автоматизації та ефективного управління державними установами і підприємствами. Нагадаємо, у травні 2018 року Петро Порошенко, на основі рішення Ради національної безпеки і оборони України, видав указ «Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», де під заборону потрапили ці програми.