«Близько року тому всіх у Львові збентежила новина про руйнування мозаїки „Море і риби“. І рівно рік тому ми розпочали дискусії, обговорення, як вийти із ситуації, що склалася. У результаті, вдалося переконати забудовника, і він погодився інвестувати у відтворення й відновлення мозаїки. Протягом цього року, з перервами на зиму, тривали роботи. Було дуже ретельно вибрано камінці, відтворено структуру рельєфу. Для роботи використовували старі фотографії, старе відео, де була зображена мозаїка. І на сьогодні всі головні роботи щодо відтворення мозаїки виконані. Залишаються незначні роботи, які ще певний час триватимуть. До прикладу, ще немає деяких камінців внизу, бо буде проводитись гідроізоляція будівлі. Також уже зовсім скоро ми проанонсуємо й покажемо приміщення школи мистецтв, яка буде в цій будівлі. Це буде міська комунальна школа імені І. Новаківського», — розповів Андрій Москаленко.
За його словами, завтра планують зняти паркан, тож відтворену мозаїку зможуть побачити всі містяни. Роботами з відновлення займався й очолював весь процес Остап Патик.
«На початках були суперечки, чи це варто робити. Та думаю, що тепер таких питань не виникатиме. Ескіз мозаїки був збережений на 100%, бо була точна фотофіксація. Тому мозаїку вдалося реконструювати на 99%. Складність була в пошуку матеріалу. Було складно знайти й підібрати їх у кольорі. Камінці шукали по всій Україні», — відзначив Остап Патик, мистецтвознавець, син Володимира Патика, автора мозаїки «Море і риби».
Нагадаємо, 15 лютого 2019 року були затверджені містобудівні умови та обмеження з реконструкції будівлі на вул. Володимира Великого, 26а, колишнього магазину «Океан». Забудовник декларував, що мозаїку «Море і риби» буде збережено. Тривалий час під час ремонтних робіт мозаїка зберігалася. Однак 18 липня стіну з мозаїкою зруйнували. Її залишилося приблизно 12%.
Наступного дня, 19 липня, на засіданні виконавчого комітету містобудівні умови та обмеження були скасовані і було дано доручення ДАБІ у м. Львові, щоб провести перевірку робіт, які здійснювалися. До 31 липня тривала перевірка на об’єкті. За результатами перевірки були виявлені порушення. Інспекція склала відповідний протокол і наклала штраф у розмірі 90 тис. грн. У результаті публічних обговорень і перемовин, забудовник визнав свою провину і зобов’язався власним коштом відновити мозаїку.
Також 18 жовтня 2019 на засіданні виконавчого комітету було прийнято рішення «Про затвердження переліку мозаїчних творів на території м. Львова». Відповідно до результатів проведеної інвентаризації, на території міста знаходиться 236 мозаїк за 74 адресами. Із них 25 розташовано у пам’ятках архітектури, 10 — на малих архітектурних формах, 226 — на фасадах і в інтер’єрах будинків. Також є 26 мозаїк, які виконані до 1939 року, і 48 — після 1939 року і досі.
Відповідно до прийнятого рішення «Про затвердження переліку мозаїчних творів на території м. Львова», замовникам будівництва та підрядним організаціям при виконанні будівельних робіт на об’єктах, які містять мозаїчні твори, дозволяється проводити винятково ремонтні роботи зазначених елементів.
Фото: Олександр Мазуренко
Відео: Андрій Андрух