У Комітету захисту прав громад провели “лікбез” для обласних децентралізаторів

0
704
Координатор Комітету захисту прав громад Віталій Горбатенко

Координатор Комітету захисту прав громад Віталій Горбатенко пояснив, чому неможливим є насильне об’єднання територіальних громад.

“Можна тисячі раз дискутувати на тему є спроможною громада чи ні, чи має вона достатній кадровий потенціал і необхідну для залучення інвестицій площу, чи дотримано процедуру формування перспективного плану, проте, як на мене, в Конституції України ховається дуже проста відповідь на цю тему.

А відповідь звучить так (абзац 1 статті 140): “Місцеве самоврядування є правом територіальної громади – жителів села чи добровільного об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста – самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України”, – зазначає експерт.

На переконання Віталія Горбатенка, з цього абзацу випливають дві неспростовні істини:

  • місто не можна приєднувати до міста, цього взагалі не передбачено Конституцією;
  • є лише добровільне об’єднання територіальних громад.

Як зазначає координатор Комітету, керівник правлячої партії СН Олександр Корнієнко сам зізнавався, що монобільшість не спромоглася внести відповідні зміни до Конституції, аби здійснити належну децентралізацію. А зміни, мовляв, вони внесуть потім, коли буде потрібно, після місцевих виборів. Натомість, за задумом Зе-команди, прогалину в законодавстві мали би заповнити зміни до ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”, яким уряду делегували повноваження формування адміністративно-територіального устрою.

“Навіть для школяра відомо, що норми Конституції мають вищу юридичну силу, ніж закон. Правовий нігілізм “реформаторів” може призвести до того, що рано чи пізно уся реформа децентралізації зазнає фіаско через низку судових позовів…”, – резюмує експерт.