“Ціна на газ може бути на 44% меншою, а якщо її не регулювати, у лютому платитимемо ще на 15% більше”, – Міністерство енергетики

0
500

1 лютого цього року можна знизити ціну газу для “вразливих” споживачів. Міністерство енергетики пропонує застосувати таку схему: ціну для населення сформувати сумою ціни газу на європейському газовому хабі та мінімальної націнки постачальників. І саме цю ціну зафіксувати на рік, заявив виконувач обов’язків керівника Міністерства енергетики України Юрій Вітренко у Фейсбуці.

Про це повідомляє 24 канал, пише “Цинічний Львів”.

Якщо з ціною газу не робити нічого просто зараз, то в лютому вона зросте ще на 15%, зазначив чиновник.

За словами Вітренка, “Укргазвидобування” (ця державна компанія контрольована “Нафтогазом”) продаватиме постачальникам газ для “вразливих” споживачів за ціною “хаб мінус транспортування”.

Що означає “ціна “хаб мінус транспортування”?

Ціна “хаб мінус транспортування” – це ціна газу на європейському газовому хабі без врахування націнки за його транспортування через українську газотранспортну систему (транзитом із Росії до ЄС).

Саме цю ціну планують переглядати раз на рік на підставі даних біржі у листопаді. Постачальники ж будуть конкурувати між собою, пропонуючи до цієї ціни менші націнки.

Якою може бути остаточна ціна на українців

У підсумку споживач зможе обрати собі постачальника з прийнятною ціною, зафіксованою на рік.

А не так, як зараз – коли ціну газу можуть змінювати щомісяця. І людина – теоретично – щомісяця повинна стежити за ціною у постачальника, порівнювати її з ціною інших постачальників, а потім ще й за потреби за декілька днів свого постачальника змінювати на іншого.

“За нашими розрахунками, мова йде про рівень ціни 5356 гривень (за 1000 кубометрів – 24 канал), тобто на 44% менше, ніж середньозважена ціна в січні”, – запевнив Юрій Вітренко.

Він також уточнив, що пропозиція Міненерго наразі перебуває на стадії обговорення, вивчення підводних каменів, юридичних нюансів. Також ще треба пояснити МВФ, що мовитиметься “про адекватні ринкові заходи, а не про відкат назад”.

До того ж міністерство готове розглянути інші пропозиції, якщо вони краще й швидше розв’язують проблеми ринку газу.

Варто зазначити, що у схемі, яку описав Юрій Вітренко, не згадано про ціну за транспортування газу територією України до кінцевого споживача, платіжки за що українці отримують окремо.

Нагадаємо, вчора Зеленський наказав терміново врегулювати тариф на газ.