Сьогодні, 30 листопада, в Україні відзначається День святого апостола Андрія Первозванного, пише Главком.
Сьогодні християни відзначають День cвятого апостола Андрія Первозванного – свято в пам’ять про першого учня Сина Божого, який приніс християнську віру на землі Русі і передбачив виникнення великого граду на Київських горах.
У народних традиціях День Андрія здавна вважався найкращим часом для ворожінь на любов і долю. За прикметами цього свята передбачали зимову погоду.
День пам’яті про одного з дванадцяти великих учнів Ісуса Христа був встановлений церквою ще в Середньовіччі. Дата свята не змінюється, і щорічно його відзначають 30 листопада.
Історія свята
За євангельським переказом, Андрій, родом з Віфсаїди (Галілея), був найближчим учнем пророка Іоанна Предтечі, який хрестив Ісуса Христа. Святий Іоанн сам направив майбутніх апостолів Андрія Первозванного і Іоанна Богослова до Ісуса, вказавши, що він є Агнець Божий.
Андрій першим з апостолів пішов за Христом, а потім привів до нього свого брата Петра. Тому апостола Андрія і називають Первозванним.
Після зішестя Святого Духа на апостолів святий Андрій вирушив проповідувати в східні країни. Пройшов Малу Азію, Фракію, Македонію, узбережжя Чорного моря, Крим, Причорномор’я і по Дніпру піднявся до того місця, де тепер розташований Київ.
Як свідчить давньоруська «Повість минулих літ», біля Київських гір апостол Андрій сказав, що були з ним: «Чи бачите гори ці? На цих горах засяє благодать Божа, буде місто велике, і Бог спорудить багато церков».
Апостол піднявся на гори, благословив їх і поставив на вершині хрест.
Потім святий продовжив свій шлях по Дніпру і дістався до поселень слов’ян, де був побудований Новгород. Звідси він пройшов через землі варягів до Риму і знову повернувся у Фракію, де в невеликому візантійському селищі – майбутньому могутньому Константинополі – заснував християнську Церкву.
На своєму шляху Первозванний апостол зазнав багато печалей і мук від язичників – його виганяли з міст, били. Але і багато чудес Господь явив через учня Свого.
Апостольський шлях святого Андрія завершився в грецькому місті Патри, де в 62 році він був розп’ятий на хресті.
Традиції дня святого Андрія
- Андрія з нетерпінням чекали всі незаміжні дівчата, адже саме в ніч на 13 грудня за новим стилем було прийнято ворожити на судженого-рядженого.
- У цей день всі незаміжні моляться Андрію Первозванному, щоб він подарував їм гарних наречених.
Що не можна робити на Андрія
Починаючи з дня Андрія вступають в силу заборони, що діють до Нового року або Хрещення, на всі види шиття, мотанку ниток, щоб «звірі не моталися близько загонів». Вважалося, що порушення такої заборони може накликати біду на весь рід.
Також за традиціями в будинку, де з особливим трепетом відзначали день Андрія, очікується хороший і родючий урожай.
Що треба робити на Андрія
- За старих часів вірили, якщо напередодні дня святого апостола Андрія гарненько попаритися, на цілий рік можна позбутися від усіх хвороб.
- Відомо, що Святий апостол Андрій Первозванний – покровитель професій, пов’язаних з морем. Йому моляться про захист тих, хто виходить в плавання. Святий також протегує перекладачам і вчителям іноземної мови.
- Батьки дочок і дівчата на Андрій Первозванний свято просять Святого Андрія Первозванного про вдале заміжжя.
Ворожіння
Всі ворожіння проходили в ніч з 29 на 30 листопада.
- Ворожіння на сон
У цей день дівчина могла побачити судженого уві сні. Для цього треба було покласти під подушку шматочок хліба, випеченого своїми руками і сказати: «Суджений-ряджений, приходь мого хлібця скуштувати». Також під ліжко дівчини клали різні предмети з чоловічого гардероба, щоб побачити уві сні нареченого.
Під подушку було прийнято класти гребінець і перед сном просити уявного нареченого, щоб він уві сні розчесав їй косу.
- Ворожіння на «балабушках»
Увечері ворожили на «балабушках» – маленьких пиріжках, воду для приготування яких носили від колодязя в роті. Під час того, як дівчину носили крижану воду в роті, хлопці з їх оточення смішили, намагаючись, щоб дівчата зайвий раз вийшли на двір.
Зібравшись разом, дівчата викладали свої «балабушки» в ряд. Чию «балабушку» першої собака з’їсть – та перша і вийде заміж.
- Ворожіння на попелі
Для цього ворожіння потрібно спалити на тарілці зім’ятий аркуш паперу. Запалити свічку і по тіні, утвореної попелом, визначити свою долю. Якщо з’являться обриси замку, будівлі – до вінчання.
- Ворожіння на воді
Налийте води в широку миску. Візьміть половинку шкаралупи волоського горіха і закріпіть в ній недогарок свічки. По краях миски викладіть папірці з іменами знайомих чоловіків. Запаліть свічку, поставте шкаралупу посередині миски і чекайте, до якої папірці з ім’ям підпливе ваш імпровізований кораблик долі.
- Ворожіння на дітей
Якщо мрієте дізнатися, скільки буде дітей, треба в ніч на Андрія налити з вечора в чарку води, опустити каблучку і виставити на мороз. Скільки буде горбків, стільки буде й синків, а скільки ямок – стільки дочок.
Привітання з Днем ангела Андрія у прозі
Вітаю з Днем Андрія Первозванного. Нехай сьогоднішнє світле свято принесе мир в дім. Бажаю натхнення, любові, радості, достатку та міцного здоров’я. Нехай святий буде вашим покровителем.
***
Вітаю з днем Андрія Первозванного і від душі бажаю міцних сил, мудрості, завзятості, віри в себе і постійного прагнення до перемоги! Нехай на серці не буде прохолоди, нехай у житті завжди горить вогник любові та мужності!
***
Вітаю з іменинами, дорогий Андрію! Нехай твій небесний покровитель дарує тобі міцне здоров’я, щире кохання та безмежне щастя. Хай здійсняться всі твої мрії!
***
З днем ангела, любий Андрію! Бажаю, щоб кожен твій день був наповнений радістю, любов’ю та успіхами. Нехай ангел-охоронець захищає тебе від усіх життєвих негараздів!
***
Андрію, з іменинами! Нехай твій ангел-охоронець дарує тобі натхнення для нових звершень, мудрість для важливих рішень і любов для щасливого життя!
Привітання з Днем ангела Андрія у віршах
Рано-вранці, до сходу сонця
Ангел стукав у віконце
І сказав мені новину,
Що в Андрія іменини!
Бажаю тобі: тихих зоряних ночей,
Блакитних чи карих, чи сірих очей,
І щастя безмежного, щастя людського,
В житті кохати когось, лише одного!
***
Нехай у день твого святого,
Ангел сил додасть до всього,
Щоб життя не було сірим,
Хай додасть наснаги й віри,
Перемог на кожнім кроці,
Досягати без вагання,
З днем ангела Андрія,
Прийми привітання!
***
У це велике світле свято
Бажаю віри і наснаги.
Щоб все вдавалося в житті,
Стабільності та рівноваги.
Хай ангел вас оберігає,
І лихо завжди відганяє.
Хай береже він вас від зла,
Здоров’я кожному й добра!
***
В день Первозванного Андрія
Прийміть душевні привітання,
Нехай святий оберігає,
Здійснить всі ваші побажання.
Бажаю віри вам міцної,
Добра, надії і кохання,
Щоб молитви почули ваші,
Щоб справдилися сподівання!
***
Хай в день Андрія Первозваного
Добром наповниться ваш дім,
Нехай щастя й злагода
Назавжди запанують в нім.
Смирення, віри і надії,
Нехай здійсняться усі мрії!