Суди затягують розгляд справ щодо примусового об’єднання громад на Львівщині, – експерт

0
1026
Децентралізаційний майдан у Львові, листопад 2019
Станом на зараз в різних адміністративних судах за позовами громад Львівської області відкрито близько десяти проваджень щодо недобровільного приєднання. 
Про це повідомляє координатор Комітету захисту прав громад Віталій Горбатенко.
“Загалом, спостерігається очевидне затягування судами розгляду справ по суті і це попри те, що у Львівській області відбулися перші місцеві вибори до усіх 73 ОТГ:
1. Винники. Справа № 640/14704/20. Позов до Кабміну щодо примусового приєднання до Львова.
У підготовчому засіданні суд своєю ухвалою від 17.09.2020 вирішив РОЗ’ЄДНАТИ ПОЗОВНІ ВИМОГИ у самостійні провадження: щодо визнання протиправним та скасування розпоряджень Кабміну про затвердження перспективного плану Львівської області та визначення адмінцентрів територіальних громад.
Тобто, суд дійшов до висновку, що “позивачем оскаржуються різні рішення, які не пов`язані між собою та прийняті за різних обставин та на підставі різних нормативно – правових актів”. Хоча це маячня притягнута за вуха, оскільки згадані два вище розпорядження є ідентичні за змістом. Окрім того, між ними простежується чіткий взаємозв’язок, розпорядження Кабміну про визначення адмінцентрів ухвалювалося на підставі розпорядження про перспективні плани. Якщо у суді у будь-якому порядку оскаржується одне, то “падає” і інше.
2. Дубляни Жовківського району. Справа № 640/15900/20. Позов до Кабміну щодо примусового приєднання до Львова.
У підготовчому засіданні суд своєю ухвалою від 15.09.2020 залучив до справи в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Малехівську, Грибовецьку та Грядівську сільради. 21.10.2020 суд переніс розгляд справи по суті.
3. Брюховичі. Справа № 640/14331/20. Позов до Кабміну щодо примусового приєднання до Львова.
Остання згадка у Єдиному державному реєстрі судових рішень щодо Брюхович ще від 07.07.2020. 14 жовтня мав відбутися розгляд справи по суті.
4. Рясне-Руська. Справа № 640/15962/20. Позов до Кабміну щодо примусового приєднання до Львова.
19.10.2020 судом ухвалено рішення про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду. Судове засідання мало відбутися 04.11.2020. Суд відмовив позивачеві щодо участі у режимі відеоконференції у зв’язку з відсутністю технічної можливості.
5. Волицька ОТГ. Справа № 640/12475/20. Позов до Кабміну щодо примусового приєднання до Мостиськ.
27.10.2020 суд уже мав розглядати справу по суті. Втім, представник відповідача Львівської ОДА приніс на судове засідання, яке відбувалося у режимі відеоконференції, клопотання про зупинення провадження у судовій справі.
Підставою для такого клопотання стало звернення 50 нардепів до Конституційного суду щодо неконституційності закону України, яким Кабмін наділили повноваженнями встановлення адміністративно-територіального устрою, а також, відповідно, щодо неконституційності розпорядження Кабміну про перспективні плани громад та визначення адмінцентрів громад.
Власне, через це заперечення від Львівської ОДА суд знову переніс розгляд справи по суті.
6. Новострілищанська ОТГ. Справа № 640/14602/20. Позов до Кабміну щодо примусового приєднання до Бібрки.
Ця справа є поміж всім іншим цікава тим, що Кабмін всупереч ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України відмовився опублікувати оголошення про відкриття провадження.
Під час підготовчого засідання представник позивача наголосила, що на її думку оскаржувані рішення суб`єкта владних повноважень мають ознаки нормативності. Представник відповідача зазначив, що оскаржувані рішення суб`єкта владних повноважень видано як індивідуальні акти, та відповідно вонине є нормативно – правовими актами. Зрештою, суд розібрався у цій ситуації і зобов’язав Кабмін опублікувати оголошення щодо оскарження розпоряджень уряду.
09.11.2020 суд мав розглядати згадану вище справу по суті, але переніс судове засідання на 2 грудня у зв’язку з тим, що Львівська ОДА не надала відповідних документів на вимогу суду.
7. Нижня Яблунька Турківського району. Справа № 380/5587/20. Позов до Львівської ОДА щодо неправомірної відмови у розгляді проєктів рішень сільських рад Турківського району на відповідність Конституції та законам України.
Суд визнав протиправними дії Львівської обласної державної адміністрації по поверненні листом № 5/11-4072/0/2-20/1-11 від 18.05.2020 року на доопрацювання подання про відповідність Конституції та законам України схвалених проектів рішень сесіями Боберкіської, Шандровецької, Верхньояблунської, Нижньотурівської та Нижньояблунської сільських рад щодо добровільного об`єднання Нижньояблунської ОТГ із адміністративним центром у селі Нижня Яблунька, Турківського району. Відповідно, суд зобов’язав Львівську ОДА повторно розглянути подання Нижньояблунської сільради про добровільне об’єднання на відповідність Конституції та законам України. До слова, Львівська ОДА подала апеляцію на це рішення суду.
8. Угерсько Стрийського району. Справа № 640/24663/20. Позов до ЦВК щодо протиправного призначення виборів до Стрийської ОТГ.
Суди між собою футболили цю справу. Спочатку ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва передано адміністративну справу № 640/24663/20 на розгляд Шостому апеляційному адміністративному суду. А потім ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду передано позовну заяву про визнання протиправною та скасування постанови ЦВК за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва. Судовий позов є цікавим тим, що позивач оскаржує не перспективний план, а постанову про призначення виборів у конкретній громаді”, – зазначив експерт.