Соціолог розповів, хто має найбільші шанси на перемогу у 119 виборчому окрузі

0
3211

Виборча кампанія до парламенту вступає у найгарячішу пору. Кандидати у мажоритарних виборчих округах до Верховної ради подали своїх членів до дільничних виборчих комісій і тепер мають можливість безперешкодно займатися агітацією виборців.

ІА «Цинічний Львів» поспілкувався із соціологом Віталієм Піддубчаком щодо особливостей 119 виборчого округу, до якого входять Бродівський, Буський, Кам`янка-Бузький та Радехівський райони.

– Ваш погляд, чим є унікальним 119 виборчий округ і чим відрізняється від інших у Львівській області?

Унікальність 119 виборчого округу полягає у тому, що він охоплює чотири райони – Бродівський, Буський, Кам`янка-Бузький та Радехівський. Як на мене, за складністю його можна порівняти з 125 округом, куди входять три гірських райони – Турківський, Сколівський, Старосамбірський та напівгірський Самбірський. Отож, мажоритарний округ є доволі різношерстим у політичному плані, адже мешканці кожного з районів мають свої політичні вподобання та потреби. Тому кандидати мають знайти якийсь універсальний рецепт, узагальнену програму, аби відповідати баченню та надіям виборців. До речі, боротьба в окрузі розгортається не на жарт, адже представники аж 9 політичних сил та 5 самовисуванців прагнуть отримати мандат народного депутата.

– Що відіграватиме більшу роль на виборах: обличчя чи партійний бренд?

На будь-яких виборах завжди відіграють найбільшу роль дві речі: це впізнаваність кандидата та рейтинг партійного бренду. Впізнаваність будь-якого кандидата – це його особистий рейтинг, так би мовити соціальний капітал, який він заробив у міжвиборчий період добрими справами, активною громадсько-політичною діяльністю. Цей персональний рейтинг буде накладатися на рейтинг партії, яка висунула кандидата. Проте на Львівщині ми ще не знаємо, як партійний бренд буде конвертуватися у особистий рейтинг кандидата на мажоритарному окрузі. Сьогодні, як бачимо, Львівщина є базовим регіоном для багатьох політичних партій. Тут ми бачимо Європейську Солідарність Порошенка, і традиційно ВО «Свобода», і Народний контроль, і навіть той самий Голос Вакарчука. Для успішної агітації за кандидатів відігравати роль буде також наявність розгалуженої партійної мережі, а такою на Львівщині можуть похвалитися лише дві партії – ВО «Свобода» та ВО «Батьківщина», можливо, Народний рух України, які є класичними партіями, збудованими на ідеологічній основі.

– На вашу думку, хто буде лідером виборчих перегонів?

На сьогодні, як на мене, найвпізнаванішими кандидатами на окрузі є Михайло Бондар, чинний нардеп від провладного Народного фронту та свободівка, відомий волонтер Ірина Сех. На користь Михайла Бондаря говорить те, що він є із середовища атошників та загалом вирізнявся дисциплінованою відвідуваністю пленарних засідань Верховної Ради, деякими позитивними законопроектами. Якщо на попередніх виборах Михайло Бондар балотувався від Народного фронту, то цей раз уже від Європейської солідарності Порошенка, що свідчить про те, що кандидат не готовий нести політичної відповідальності за п’ятирічну діяльність провладної коаліції. Як і багато народних депутатів Михайло Бондар не вирізняється доброчесністю – кілька років поспіль він не декларує доходів своєї дружини, а також підозріло не показує власного житла. Окрім того, громадськість уже сьогодні б`є в набат, нагадуючи, що Михайло Бондар у 2016 році був причетний до серйозного скандалу, пов’язаного з тим, що він взяв на поруки генерала МВС, якого підозрюють в організації масових розстрілів на Майдані. Також Бондар випадково чи навмисно не голосував за визнання Росії країною-агресором. Мінусом цього кандидата також є те, що він усе-таки не уродженець округу і це може зіграти з ним злий жарт. Припускаю, що рейтинг Бондаря буде зменшуватися з оприлюдненням інших голосувань у Верховній Раді. Що стосується кандидатки від об’єднаних націоналістів Ірини Сех, то до неї у попередні роки було багато запитань. Проте, діячка виграла усі судові справи у суді, які свідчили про замовницький характер обвинувачень проти неї. Кандидат йде до парламенту з гаслом «Зупинимо антиукраїнський шабаш», який на сьогодні є вкрай актуальним, і пригадуємо, що фракція націоналістів, власне, у парламенті зразка 2012-2014 років і дала по зубах «регіоналам». На відміну від Михайла Бондаря, Ірина Сех дуже добре розбирається у місцевих проблемах, адже була двічі депутатом обласної ради та народним депутатом від цього ж округу. Скажімо, останні скандальні події у Бродівському районі навколо будівництва екологічно небезпечних звірових хутроферм показали, що діячка і справді вболіває за свій район. Окрім того, позитиву Ірині Сех додає те, що вона постійно їздить на передову з волонтерською допомогою нашим бійцям АТО.

– Кого би Ви ще могли виділити серед кандидатів?

Інші кандидати будуть розпочинати нарощення свого персонального рейтингу усе-таки з повсякденної агітації, реклами через ЗМІ та візуалізації свого образу через соціальні мережі. Будьмо відверті, більшість з них є невідомими широкому загалу. Навіть якщо брати двох очільників органів місцевого самоврядування, які кандидують у цьому окрузі до парламенту, то вони є відомими лише на своїй території. Сьогодні стрімко набирає партія Вакарчука Голос. Проте Кандидат від партії Олег Шиба є маловпізнаваним, про нього нічого майже не відомо, окрім того, що він займається волонтерською діяльністю. У консервативній Галичині , особливо у сільській місцевості, Вакарчукові згадають про те, як він 27 лютого 2014 року обіцяв мільйон російських рублів тому, хто йому дасть відео прямої мови, де він виступав проти Росії чи російської мови. Також Вакарчукові згадають і про його підтримку одностатевих шлюбів.
Не потрібно говорити, яка довіра до партії «Слуга народу» Зеленського на Львівщині. Останні події у державі свідчать про те, що планується знищення усіх досягнень Революції гідності, а це і декомунізація, і люстрація, і прийняття мовного закону. Разом з тим є застереження до і самого представника партії в окрузі Ореста Кавецького. Зокрема, у його батька є бізнес з братом Тараса Козака – Богданом. Які зв’язки у Тараса Козака з кумом Путіна Віктором Медведчука, говорити, гадаю, зайве.

– Які родзинки у програмах кандидатів ви би відзначили?

Спектр обіцянок кандидатів є надзвичайно широким, тут є місце і розв`язанню загальнодержавних проблем, таких як створення боєздатної української армії, боротьба з олігархами, проведення реальної люстрації, доступне розмитнення автомобілів. Також у передвиборчих програмах кандидатів традиційно порушується місцева проблематика, що стосується освіти, медицини, культури, зайнятості, боротьби з алкоголізмом та наркоманією тощо.