22 грудня православні та греко-католики святкують день зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці.
Як відомо, Свята Анна, мати Пресвятої Богородиці, була молодшою дочкою священика Матфана з Віфлеєму. Вона вийшла заміж за святого Іоакима, але довгий час Свята Анна була безплідною. У розпачі Іоаким подався у пустелю і там 40 днів постився, плакав і молився, щоб Бог подарував йому на щастя дитину, молилася й Анна. Незабаром явився їй Архангел Гавриїл і сказав, що зачне вона дочку Марію, через котру буде дароване спасіння усьому світу і яку благословлятиме весь рід людський. Зачаття святою Анною відбулося в Єрусалимі, де і народилась Пресвята Діва Марія.
За давніми українськими традиціями цей день вважається найкоротшим в році, бо припадає на час зимового сонцестояння. Існує така приповідка: “У день Анни світловий день додається на горобиний крок”. В давнину був звичай давати 24 срібняки дзвонареві, який сповіщав про народження сонця, а за те, що оголошував «повернення сонця на зиму», змушували добу відсидіти у в’язниці. Згідно з народним віруванням, літо зустрічається із зимою двічі на рік – на Стрітення та в день святої Анни. Також свято особливо шанувалося вагітними жінками, яким протягом дня заборонялося братися за будь-яку роботу. До речі, на Закарпатті цього дня дівчата, в яких часто боліла голова, не пряли.
Народні звичаї:
День Анни дівчата разом узгоджували, як будуть святкуватися різдвяні свята. Також вони обирали «отаманшу», яка організовувала дівочі збори і керувала громадськими справами. На такі сходки пускали тільки дівчат, які вміли вишивати, шити та прясти, які не лінувалися – їх і пускали на вечорниці. На Анни, крім узгодження святкувань, виготовляли різдвяні прикраси — «павуків» та «їжаків» з соломи. Жінки ж в цей день починали білити та прибирати оселі, краще підгодовували свиней, щоб мати свіжину до Різдва.
Прикмети на день Святої Анни:
Якщо йде дощ – вся весна буде дощовою; Після Анни сонце повертає на літо, а зима — на мороз; Тихий і безвітряний день – на врожай садовини; Яка Анна до полудня, така зима до кінця грудня; Казала Анна, що надія марна; Ясне сонце — на Новий рік буде сильний мороз, якщо хмарно, на деревах іній — під Новий рік буде відлига; Яка Анна до ніченьки, така зима до весноньки.