Сьогодні християни святкують Тетянин день: особливості та прикмети свята

0
958

25 січня вшановують святу великомученицю Тетяну, яка була християнкою, переслідуваною язичниками, але демонструвала непохитну віру та силу духа.

За історією, щорічно 25 січня християни вшановують святу великомученицю Тетяну. Римлянка, вона допомагала хворим, бідним, нужденним і була служницею у християнській громаді. Проте Тетяна, як і багато християн у той час, піддалася нападкам язичників, які примушували вірити римським богам. Тих, хто не корився – жорстоко катували і навіть страчували. Спочатку Тетяну привели в храм Аполлона. Але замість того, щоб йому уклонитися, вона стала читати молитви. Тоді статую ідола розсипалася, а частина храму впала, придавивши жерців. Після цього дівчину жорстоко катували кілька днів. Раптово, вісім истязавших її чоловіків побачили ангелів, що відбивали їх удари. Мучителі знайшли віру і попросили Тетяну їх пробачити, але римські влади обезглавили їх. Після цього Тетяну випустили на арену з левами. Однак голодні тварини не розірвали її, а стали ластиться до ніг, як домашні коти. Коли їх намагалися загнати назад в клітини, вони напали на мучителів дівчини. Кати стратили Тетяну 25 січня 226 року за новим стилем. Смерть її привела до віри багатьох з ті, хто сумнівався, а церква проголосила Тетяну святий.

Основні традиції в Тетянин день

У цей день прийнято ходити до церкви, щоб помолитися про успішне навчання, а також поставити свічку за упокій великомучениці.

Генеральне прибирання в будинку є однією з головних традицій свята.

У Тетянин день також прийнято пекти хліб – зазвичай цим займаються старші жінки. Хліб є символом сонця, він як би запрошує світило повернутися знову до людей.

Існує повір’я, що дівчинка, яка народилася 25 січня, буде гарною господинею: “Тетяна та коровай пече, і доріжки по ребе б’є, і хоровод веде”, – говорить приказка.

У Тетянин день можна загадувати бажання. Для цього потрібно вийти на найвище місце в окрузі і щиро, від усієї душі, попросити бажаного на сонці.

Прикмети

  • Якщо він піднімався в середині горбком – чекай удачу, життя піде в гору.
  • Якщо вийшов гладкий – рік буде спокійним.
  • Якщо тріскався – сім’ю очікують спори і розбіжності.
  • Якщо йде сніг – лютий буде морозним, а літо – дощовим.
  • Якщо схід буде сонячним, то весна настане рано.

З приводу ворожінь, приворотів та інших обрядів, звернених на благополучну любов суворих заборон немає і це особиста справа кожної дівчини.

Категорично заборонено Тетянин день сваритися, особливо в сімейному колі. В цей день потрібно бути миролюбним і доброзичливим.

Ще одна заборона – безлад у домі. У Тетянин день потрібно провести генеральне прибирання, а перебувати в не прибраному будинку не варто – цим можна накликати на себе біду.

Крім цього, в день Тетяни не можна відмовляти тим, хто потребує допомоги. В іншому випадку, згідно з повір’ям, що відмовив сам потрапить у біду.

День студента

Однак, Тетянин день міцно пов’язаний з іншим святом – Днем студента. Міжнародний День студента відзначається 17 листопада, але у витоків Дня студента-25 січня варто історія Російської Імперії. 12 січня (25 за новим стилем) 1755 імператриця Єлизавета Петрівна підписала указ “Про заснування Московського університету” і цей день став офіційним університетським днем. Відтоді свята Тетяна вважається покровителькою студентів.