Що варто відвідати в Косові?

0
951

Збираючись на відпочинок у Карпати ми часто вибираємо між топовими курортами, або ж туди, де вже хтось з знайомих їздив. Тому часто поза увагою залишаються такі туристичні містечка як Косів. Містечко Косів розташоване на півдні Івано-Франківської області. У самому місті проживає 8700 осіб. Косів знаходиться на відрогах Карпат, тому найвища вершина сягає всього 812 метрів, але незважаючи на невисокі гори тут є що побачити і почути. 

Косів в першу чергу манить своєю містикою і загадковістю. Тут не так багато бувають туристи, але згадуючи про Олексу Довбуша, “Тіні забутих предків”, загадкових мольфарів, косівський розпис так і манить відвідати цей край.

Як добратися зі Львова?

На жаль в місті Косові не має залізничної станції, тому мабуть і туристів не так багато. Дістатися зі Львова до Косова можна тільки з пересадками або ж власним транспортом. Так, як ми добиралися громадським транспортом, розкажу вам як найоптимальніше туди добратися. Зі Львова можна сісти на поїзд “Одеса-Чернівці” або “Ковель-Чернівці” і доїхати до станції Коломия. Тут ви можете піти на автостанцію і добратися автобусом “Коломия-Косів” (вартість до 50 грн.) до Косова, або ж якщо у вас великий багаж і вас їде кілька осіб можете замовити таксі, вартість до Косова становитиме близько 400 грн., але краще замовляти таксі в місцевих компаній, бо на вокзалі таксисти диктують інші суми.

Де поїсти в Косові?

У Косові насправді достатньо закладів харчування, але на жаль не так багато з місцевою кухнею. Тут ви знайдете і піцерію і кавярні та навіть суші-кафе. А от щоб покуштувати автентичних місцевих страв вам доведеться добре потрудитися.

Загалом ми знайшли три заклади, де можна покуштувати місцеву кухню, це: ресторан “Гражда”, кафе “Колиба” та ресторан “Аркан”. Ще бачили кілька інших закладів, але на жаль не встигли зайти, або ж заклад виглядав не дуже пристойно.

В ресторані “Гражда” найбільше вразив дизайн закладу, який зроблений у суто гуцульському стилі, а ткож приємно збивували дешеві ціни на меню. Нижче фото у самому ресторані.

Кафе Колиба найбільше вразило смачною кухнею і впевненістю можу сказати, що готують тут найкраще зі всіх кафе, що ми відвідали. Особливо раджу спробувати пироги з вишнями (нижче на фото).

Якщо “Колиба” та “Гражда” знаходяться хоч на окраїнах, але все ж межах Косова, то ресторан “Аркан” знаходиться поблизу водоспаду “Шешори” і туди потрібно добиратися або громадським транспортом або таксі. Щодо таксі, то ціни тут дуже мінливі і явно “львівські”. Так якщо дізнаються, що ви турист то можуть у вас взяти за 2 км. поїздку – 70 грн., тому варто завжди в оператора уточняти ціни. А так в середньому вартість таксі становить 10-15 грн. за 1 км.

Рестонан “Аркан” спободався самим стилем оформлення і місцезнаходженням, але ціни тут вищі ніж в попередніх закладах, хоча кухня за якістю не є кращою. Дуже привертають увагу оздоблення в косівському розписі, що надають цьому кафе колориту (нижче на фото).

Як культурно провести час в Косові?

Косів відомий своїм легендарним базаром, що відбувається кожної суботи на окраїні Косова, в селі Смодна. Тут ви знайдете велику кількість колоритних і рідкісних речей. Але якщо ви не попали на самий базар не варто розчаровуватися у Косові багато крамниць з автентичними і рідкісними речами. Кілька магазинів ви знайдете по вулиці Незалежності, а ще більшу кількість на вулиці Небесної сотні.

У Косові значна кількість музеїв, як комунальних так і приватних.

Зі всіх музеїв радимо в першу чергу відвідати наступні:
  • Музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини;
  • Музей визвольних змагань Карпатського краю;
  • Музей Косівського державного інституту прикладного і декоративного мистецтва;
  • Музей народного мистецтва М. Струтинського.

Всі ці музей досить легко знайти скориставшись Google maps.

У Музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини можна ознайомитися з культурою і надбанням Гуцульщини, найбільше вражають косівські розписи 19 ст. – поч.20 ст. (нижче на фото).

Поруч з музеєм народного мистецтва в тій самій будівлі знаходиться музей визвольних змагань Карпатського краю, який я дуже рекомендую відвідати.

До речі, наші українські екскурсоводи, які приводять людей в музей народного мистецтва часто оминають музей визвольних змагань Карпатського краю, аргументуючи це тим, що вони “не хочуть травмувати людей”… Ви серйозно!? В нас війна, гинуть люди, зараз якраз найбільше потрібно приділяти увагу патріотичному вихованню, а їм “не травмувати людей”. Можливо і через таких людей ми ще не перемогли у війні на Сході.

А самий музей визвольних змагань дуже класний, багато цікавих експонатів і навіть є криївка. Раджу відвідати, тут ви відчуєте український дух (нижче фото з музею).

Цікавим є і музей народного мистецтва М. Струтинського. Найбільше кидаються в очі колеції вишиванок, тут їх дуже багато і є дуже рідкісні, хто шукає давні і вишукані вишиванки – вам сюди. Також цікавим є експонат давного ткацького станка на якому вам дадуть змогу спробувати свої сили.

Ще один музей, який варто відвідати це музей Косівського державного інституту прикладного і декоративного мистецтва. Тут ви не nільки побачите мистецькі надбання Косівщини та неймовірні дипломні роботи студентів цього закладу, але й зможете їх придбати за доступними цінами. До прикладу, великі вази (нижче на фото) в косівському розписі можна придбати за 350-400 грн.

Не забудьте приділити час прогулянкам по самому місту, тут ви зустріните вишукані роботи місцевих майстів прямо на самих подвірях приватних будинків:

і просто красиві вулички і краєвиди:

та затишні деревяні церкви:

Щоб насолодитися красою гір, радимо вам піднятися на одну з вершин поблизу Косова. Найкращий вид на місцевість відкривається з таких вершин: Міська гора, гора Михалкова (найвища точка), гора Острий або ж гора Стіжки. Ліс переважно буковий, але рослинний світ надзвичайно красивий і різноманітний, а також є багато рідкісних рослин.

Ось такий краєвид з гори Стіжки:

Поблизу Косова є ще багато місць, які варто відвідати, але якщо ви поспішаєте і вибираєте куди поїхати, радимо заїхати до Шешорських (Сріблястих) водоспадів, які знаходяться 15 км. від Косова.

Крім того, що водоспади дійсно красиві, тут досить класна енергетика і атмосфера (нижче фото):

Загалом, Косів це містечко для тих хто хоче відпочити душею та побачити прекрасні витвори природи та місцевих жителів. Сподіваємося край в майбутньому розвиватиметься у сфері туризму, а народні промисли і місцева кухня будуть представлені більш ширше для загалу, адже це дійсно неймовірні речі.

 

Андрій Пшик, спеціально для ІА “Цинічний Львів”.