СБУ затримали працівника Кабміну, який 15 років працював на росію

0
472
A man walks towards the entrance of Ukrainian Kabinet of Ministers building. The Government of Ukraine supported the Concept of the State program "Restoration and building of peace in eastern regions of Ukraine" presented by the Minister for Temporary Occupied Territories and Internally Displaced Persons Vadym Chernysh during the meeting August 31, 2016 in Kiev, Ukraine. (Photo by Sergii Kharchenko/NurPhoto via Getty Images)

Працівник секретаріату Кабінету міністрів України 15 років шпигував на користь росії, з 2007-го до 2022-го року з перервою в 5 років, – його засудили до 12 років позбавлення волі.

Зазначається, що суд визнав уродженця смт Рокитне Київської області винним за ч. 2 ст. 28 (кримінальне правопорушення, вчинене за попередньою змовою групою осіб), ч. 1 ст. 111 ККУ (державна зрада) – й засудив його до 12 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна. Покарання рахуватимуть із моменту затримання, тобто з 8 квітня 2022 року.

Чоловік із 20 липня 2000 року перебував на державній службі у секретаріаті Кабміну, а з 30 серпня 2019 працював старшим референтом відділу аналізу кореспонденції та моніторингу виконання завдань прем’єр-міністра України. Він мав допуск до державної таємниці за формою два з 8 січня 2001 року, який було скасовано 24 червня 2010 року.

За матеріалами справи, чиновника завербували у 2007 році. Колега, який працював головним спеціалістом сектора реєстрації та попереднього опрацювання кореспонденції секретаріату прем’єр-міністра, попросив допомогти скопіювати документи з обмеженим доступом. Той погодився і скопіював теку з грифом “таємно”, що містила держтаємницю.

Надалі протягом кількох місяців засуджений приблизно раз на тиждень копіював для знайомого таємні документи, зокрема відомості у сфері оборони, діяльності Служби безпеки України, зовнішньої політики держави тощо. За ці послуги отримав 3000 доларів.

Також у 2007 році засуджений побував у Москві, де особисто познайомився з двома співробітниками 5-ї Служби Федеральної служби безпеки РФ, один з яких представився працівником Міністерства закордонних справ РФ.

За грошову винагороду йому запропонували збирати та передавати РФ відомості щодо вектора зовнішньої політики України, ситуації в окремих регіонах, забезпечення обороноздатності, діяльності правоохоронних органів та спеціальних служб.

Після того протягом приблизно 3-6 місяців 2007 року чиновник копіював документи українського уряду, які містили відомості, що становлять державну таємницю, для подальшої передачі співробітнику 5-ої Служби ФСБ РФ. За це отримав близько 800 доларів.

У 2010 році співробітник 5-ої Служби ФСБ РФ зустрівся з чиновником і домовився, що той працюватиме самостійно, без свого колеги, оскільки з останнім у росіян відбувся конфлікт.

Тоді засуджений заповнив для ФСБ анкету і росіяни присвоїли йому псевдонім “Григорий”.

Чиновнику видали мобільний телефон і фотоапарат, щоб фотографувати документи, що циркулюють в українському уряді, а також карти пам’яті для накопичення знімків.

Протягом наступних кількох місяців чиновник фотографував документи, що містили інформацію по лінії міжнародного співробітництва, обороноздатності, інфраструктурних проєктів тощо, до яких мав доступ на роботі, у тому числі з грифом “Для службового користування”.

Надалі відбулася зустріч в одному з ресторанів Санкт-Петербург (РФ). Чиновник передав ФСБ-нику карту пам’яті з фотознімками документів і отримав 5000 доларів.

З кінця жовтня 2010-го і до лютого 2015 року чиновник нібито не мав контактів із представниками спецслужб РФ, але в нього залишався наданий ними телефон. Взимку 2015-го на цей телефон зателефонував співробітник 5-ої Служби ФСБ РФ і попросив зустрітися в Мінську.

Чиновнику запропонували продовжити співпрацю. Він погодився на умовах грошової винагороди. Крім того, йому видали новий мобільний телефон із програмним забезпеченням для конфіденційного зв‘язку.

У період 2015-2018 років обвинувачений знову фотографував документи й пересилав через захищені месенджери. За передану інформацію отримував від 2 до 5 тисяч доларів США під час особистих зустрічей у Білорусі, Кіпрі, у Вірменії та Азербайджані.

Влітку 2018-го у Баку обвинувачений був переданий на зв’язок іншому представнику спецслужб.

З того часу і до 7 лютого 2022 року він збирав службову інформацію у сфері оборони, економіки, правоохоронної діяльності та зовнішніх відносин України, що циркулює в системі документообігу КМУ, роблячи фото і пересилаючи ФСБ. Йому платили від 4 до 10 тисяч доларів під час особистих зустрічей на території Азербайджану, Туреччини, Кіпру.

Зокрема, обвинувачений переслав копії таких документів: розвідувальний огляд (за період з 15 по 21 листопада 2021 року) “Тенденції розвитку безпекового середовища у світі та довкола України”, розвідувальний огляд (за період з 22 по 28 листопада 2021 року) “Тенденції розвитку безпекового середовища у світі та довкола України”, розвідувальний огляд (III квартал 2021 року) “Російська Федерація: воєнно-політичні аспекти”, а також інформаційну довідку “Республіка Білорусь: вплив західних санкцій на економіку країни”.

Ці документи мали гриф “Для службового користування”.

7 лютого 2022 року обвинувачений надіслав працівнику ФСБ РФ відскановані зображення документів “Щодо невідкладних заходів реагування на виклики в енергетичній сфері”, відскановані зображення довідок щодо проблемних питань, які потребують вирішення на Об’єкті №1,2 Кабміну України й довідки щодо практичної перевірки запасних пунктів управління окремих обласних державних адміністрацій з приміткою “таємно”.

Попався чиновник у квітні 2022 року.

2 квітня 2022-го співробітник СБУ склав рапорт про виявлене кримінальне правопорушення. 6 квітня у чиновника вдома провели обшук. Уже 8 числа чиновник Кабміну свою вину визнав повністю і дав показання по суті підозри.

Суду чиновник сказав, що після 24 лютого 2022 року, тобто повномасштабного вторгнення РФ в Україну, він перервав усі зв’язки з працівниками російських спецслужб, тепер шкодує про скоєне, покаявся: нібито не очікував, що його дії можуть призвести до таких наслідків.

Суд врахував каяття та активне сприяння слідству і засудив чиновника до 12 років ув’язнення із конфіскацією всього майна, оскільки він чинив злочини за гроші.

За даними ЗМІ, ім’я засудженого – Василь Мехеда.

За даними BBC News Україна, захисник Мехеди вже подав апеляцію, але вона ще не розглянута. Питання обміну свого клієнта адвокат не виключає.

Що ж до спільників-колег засудженого урядовця Кабміну, то видання припускає, що може йтися про затриманих у середині березня двох українських чиновників.

Це завідувач відділу з питань діяльності органів юстиції у секретаріаті уряду Анатолій Бай та керівник відділу взаємодії з бізнесом у Торгово-промисловій палаті України Віталій Гордина.