Прикарпатському повстанцю Мирославові Симчичу присвоїли звання Героя України

0
1224

Президент України присвоїв звання Героя України легендарному прикарпатському повстанцю сотенному “Кривоносові” – почесному жителеві Коломиї Мирославові Симчичу, якому виповнюється  96 років.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомляє кандидат в президенти України Руслан Кошулинський.

Мирослав Васильович Симчич (псевдо: «Кривоніс»; нар. 5 січня 1923, с. Вижний Березів) — сотенний УПА, політв’язень. Найуспішнішим боєм сотенного Симчича став бій під Космачем, в якому, за даними Центру дослідження визвольного руху, з радянського боку, окрім дивізії НКВД, брали участь 31, 33 і 87 прикордонні загони та деякі інші радянські формування. З боку УПА — місцеві курені «Гайдамаки», «Карпатський», вірогідно, «Гуцульський» і «Перемога», а також з Калущини сюди зрейдував знаменитий курінь «Скажені» Павла Вацика-Прута (який замінив пораненого курінного Різуна).

Був засуджений 1949 року Івано-Франківським Військовим трибуналом за участь в УПА на 25 років позбавлення волі. Дивом вижив у жахливих умовах етапів і концтаборів. Брав активну участь у повстаннях та боротьбі з урками. Згодом повторно дістав ще 25 років за «участь у націоналістичному угрупуванні». 1956 Комісія Верховної Ради СРСР скоротила термін покарання до 10 років. У 1963 році Симчича звільнили. Однак 30 січня 1968 він знову заарештований за так званими «нововиявленими обставинами». Після тривалого тяжкого слідства, більшість часу якого Симчич перебував ув одиночній камері, навіть «справедливе» радянське правосуддя не змогло довести жодних «нововиявлених злочинів». Аби не звільняти запеклого ворога радянської влади, у грудні 1969 Президія Верховної Ради СРСР скасувала постанову від 1956. Верховний Суд СРСР своїм рішенням від 20 січня 1970 направив Симчича відбувати покарання за вироком 1953 (кінець терміну 30 січня 1982).

1982 Мирослав Симчич, не виходячи на волю, визнаний судом особливо небезпечним рецидивістом і засуджений за ст. 187-І КК УРСР на 2,5 років таборів «за наклепи на радянський державний і суспільний лад». Звільнений у 1985 році. Усього відбув в ув’язненні 32 роки, 6 місяців і 3 дні. 11 травня 2013 року Мирослав Симчич став Почесним громадянином Львова.