“Поки вони завойовують чужі землі, власні люди подихають”: російська журналістка розповіла, як її погрожуть вбити

0
1567
Діана Макеєва

Бути журналістом у немирний час це тяжка справа, а займатися цією професією в “немирній” країні – ще й невдячна та небезпечна. Російська медійниця Діана Макеєва потрапила у гучний скандал, наслідком якого став переїзд по Києва та постійні погрози вбити її разом із усією сім’ю. Дівчина, продемонструвавши свою чітку проукраїнську позицію у федеративних ЗМІ, стала мішенню найманців, які не дають їй спокою навіть в Україні.

Колишня російська журналістка дала інтерв’ю “Цинічному Львову”, де розповіла, чому почала отримувати погрози про вбивство, як намагалася виїхати з пропагандистської країни та яке майбутнє чекає на Росію, яка не залишає вибору для своїх громадян.

Розкажіть, як почалася вся ця історія та чому Вам почали приходити погрози про вбивство?

До того, як я переїхала до Києва, сказати, що моє життя було повним пеклом – це нічого не сказати тому, що в Росії проти мене була розгорнута масштабна інформаційна війна. Це почалося ще із часів, коли я знімалася в реаліті-шоу “Канікули в Мексиці”, його показували до речі і в Україні.

Оскільки я кавказька жінка, багатьом людям в Росії не подобалось, що я в принципі пішла на якесь шоу.

Східні райони взагалі не розуміли цього через певні традиції. Але це був лише початок. Справа у тому, що на цьому шоу я вперше на російському федеральному каналі дозволила собі на всю країну відверто сказати, що погано ставлюся до ось цих східних традицій, згідно з якими жінка має сидіти вдома, няньчити дітей і більше нічим не займатися. На Кавказі дуже сильна дискримінація слабкої статі, а Росію взагалі, м’яко кажучи, не можна назвати країною, де людські права і свободи ставлять на перше місце, і це стосується не лише жінок.

Як Вам почали надходити перші погрози та як до цього ставилося Ваше керівництво?

Після того, як я виграла на шоу, мене поставили його ведучою, і я вела його разом з Дмитром Нагієвим. Це був, напевне, найскладніший період в моєму житті  –  якраз тоді я отримувала максимальну кількість погроз: мені дряпали автомобіль, проколювали шини і надсилали повідомлення, в яких “вони” писали, що знають точну адресу місця зйомок та казали, що приїдуть і розберуться зі мною. Після цього я дійсно злякалася, подзвонила до продюсерів і попросила виділити мені якусь охорону хоча б на час зйомок. Тоді вже почали приходити повідомлення, що вб’ють не лише мене, а й моїх рідних: мою маму, батька і сестру… На моє прохання продюсери відповіли, що я вже за “зазвезділась” і вирішили мене просто звільнити – прибрати.

То Вас звільнили через скандал із погрозами чи була, можливо, ще якась причина?

Зараз я про це вперше розповідаю, але були моменти, коли Дмитро Нагієв домагався до мене. Він якось підійшов до мене і запитав, чи проведу я із ним ніч? Я просто була в шоці, і як вже потім дізналася, що не дуже йому  подобалася.

Потім до мене дійшли чутки, що він підходив до продюсерів цього проекту та просив мене звільнити. Але знову ж таки, я не вважаю що мене прибрали з шоу лише через Нагієва.

Чи не думали ви, що таку байдужість  продюсерів можна пояснити тим, що вони очікували на рейтинги, тобто чекали, коли вас вб’ють?

Це так. Одного разу у нас на шоу навіть був момент, коли один із агресивних учасників підійшов до продюсерів і спитав, що буде, якщо він когось вб’є.  Але це було не найгірше, що там відбувалося. Якось під час зйомок конкурсант намагався повіситися: він зайшов у ванну, зачинив за собою двері і намагався це зробити. В останні секунди продюсери та редактори вибивали ці двері, аби його врятувати. Як потім виявилося, ця людина намагалася накласти на себе руки, бо керівництво шоу спеціально налаштовували учасників один проти одного. Інколи всі ці маніпуляції та пристрасті герої просто не можуть витримати. Те, що сталося тоді, має показати усім, що подібні реаліті-шоу часом мають небезпеку для суспільства.

Що змушує окремих людей в Росії займати проукраїнську позицію? Адже в Росії, і це не таємниця, ЗМІ активно поширюють інформацію про те, що в Україні живуть лише бандерівці та нацисти, принаймні тут, у Львові.

Ви ж розумієте, що Росія це пропагандистська машина, але потрібно й пам’ятати, що там є люди, які бачать справжню ситуацію.

Я, наприклад, усвідомила все повністю вже після того, як попрацювала редактором у телевізійних програмах. Тоді я зрозуміла весь цей зворотній бік і мені стало дуже противно. Тоді й вирішила, що на російські ЗМІ не хочу більше працювати.

Що сталося після того, як ви заявили про свою проукраїнську позицію?

Знову почали надходити погрози. Навіть від якихось військових. Мене часто запитують, чому я така русофобка. Але я не русофобка, я просто проти російської влади. Якби вона була іншою, нормальною,демократичною…. Навіть в найближчі 150 років вона такою не стане. Ця країна ніколи не була гуманною до демократії, сама структура російської державності для цього не пристосована. Має відбутися революція, як на Майдані, повинен прийти абсолютно ліберальний політик, щоб всю цю систему переробити.

Розкажіть, на вашу думку, наскільки дії російської влади щодо захоплення чужих територій є виправдані для збереження самої Росії?

Росія споконвіків підтримувала таку форму існування, аби була можливість поповнювати свої землі за рахунок чужих. Завдяки цьому вона й розрослася. Наприклад, кавказька територія була приєднана до РФ близько 100 років тому.

Я взагалі не розумію, яким боком Кавказ відноситься до Росії, адже у нас є своя мова, своя релігія та ментальність.  

Це я до того що вони, захоплюючи чужі території, завжди пояснювали та аргументували це тим, що їм щось загрожує. Хоча насправді влада добре розуміє ніякої небезпеки немає. Єдине їхнє бажання це збільшувати власну імперію, скоювати набігице найважливіше, а все інше –  те, що люди живуть за межею бідності, отримують зарплати, за які неможливо прожити, санкції, які оповили країну – це неважливо. Поки вони завойовують землі, люди подихають.

Коли почали говорити і виправдовуватися, що Крим захопили через те, що це спочатку були їхні території, які хтось там колись комусь передарував,то хай тоді віддадуть половину своїх земель, бо їх теж їм дарували.

Це все система чи Путін?

Путін це і є система.

І якщо він навіть скоро помре, то після нього прийде інший Путін. Кадиров це його мінікопія. Він також міг би замінити його,але це суперечливе питання. Медведєв, наприклад, занадто ліберальний,щось мені підказує, що після Путіна буде або Шойгу, або прийде хтось із ФСБ.

Які мали проблеми, коли вирішили переїхати до України?

Протягом останніх півроку, коли ще жила у Росії, я вже відвідувала Київ,приїжджала сюди на співбесіди. Зрозуміло, що було багато проблем із російською митницею, мене постійно обшукували. Постійно запитували,чому я їду в Україну. Тобто виходило так, що покинути Росію було складніше, ніж заїхати до неї.

Для себе я розуміла, що таке пекло в якому я знаходилася, коли мене доводили до психлікарень і самогубства, більше тривати не може, я не хочу знаходитися у Росії. Це країна, де права людини знецінені. Зараз я розумію, що рішення переїхати до Києва, було чи не найправильнішим у житті тому, що Україна та Росія це абсолютно різні країни.

Чим ви небезпечна для Росії?

Я не небезпечна, а неприємна. їм не подобається те, що я говорю про владу загалом, їм не подобаються медійні люди, які виїжджають з країни та починають розповідати правду про те, що відбувається всередині Росії, а там страшно.