Із приходом нового керівника в парку “Знесіння” у Львові за 2018 рік відбулося багато змін: на території нарешті з’явилося освітлення, належна охорона та цілий зоовідділ.
Наш кореспондент поспілкувався із директором парку, екологом та кандидатом сільськогосподарських наук Уляною Тарас, яка розповіла про боротьбу із незаконним будівництвом, поліпшення умов для відпочивальників та перспективи розвитку найбільшої зеленої зони міста.
Пані Уляно, коли ви прийшли на посаду директора парку “Знесіння”, то запропонували нову програму його розвитку. Що вдалося реалізувати за рік?
Парк “Знесіння “ працює за затвердженим ще у 1996 році планом розвитку, який, на жаль, досі не виконаний навіть наполовину. Я поставила собі за мету почати поступово проваджувати ці ідеї в життя. Парк вже 25 років потребує першочергової реконструції. Відтак, за 2018 рік ми зробили належне освітлення на території, а саме по вулиці Довбуша, Харківській та на центральній Чернечій алеї. Ми також замінили старі бетонні опори, встановили екологічні сходи, по яких тепер можна легко підніматися до гори Лева – геологічної пам’ятки міста, яку відвідує тисячі туристів. На території встановлено 1,5 км перил уздовж ярів на підйомі цісарською стежкою, тож, відтепер там можна безпечно гуляти. На посаді нового керівника мені вдалося збільшити штат працівників: із 22 посад у нас тепер 46. Парк Знесіння має 153 га і обслуговувати таку велику територію не може шестеро осіб. Колектив поповнився столярами, озеленювачами, зоозахисниками. Ми також ввели посаду історика, що займається екологічними пам’ятками. Мало хто знає, що на території парку є залишки стародавніх капищ та городищ. Ці місця слід належно охороняти, так заведено в усьому світі. Наш історик наразі працює над паспортизацією семи таких пам’яток. Ще один цікавий проект, який ми реалізували– створення цілого зоовідділу з тваринами, які потерпіли насильство від людей. У нашому парку тепер живуть лисиці, єноти, козенята, кінь та сови. Більшість із них – травмовані, тож не можуть знаходитися у дикій природі, тепер вони перебувають під нашою опікою.
Хто доглядає за тваринами у цьому зоовідділі, та чи може він згодом стати повноцінним зоопарком?
Цих тварин нам привозять волонтери або небайдужі громадяни, бо знають, що за улюбленцями тут належно доглядатимуть. У нас працюють кваліфіковані ветеринари та зоозахисники. Усі тварини живуть у великих комфортних вольєрах. Чи зможе цей зоовідділ стати зоопарком? Звичайно ні, цей куточок є місцем реабілітації диких тварин. Проте звірята житимуть в парку постійно, вони вже стали нашою окрасою. Улюбленців можна годувати, ми навіть даємо відвідувачам необхідні для цього продукти. Тваринки в нас неагресивні, діти їх дуже люблять.
З якими проблемами парку “Знесіння” ви зіткнулися на посаді керівника?
Два роки тому стався неприємний інцидент, що стосується встановлення меж парку. У документації 1996 року чітко вказано, яку саме територію охоплює парк “Знесіння”, у нас присутні всі межові знаки, хоч зона є відкритою та необгородженою, тому люди мають змогу заходити з усіх сторін. Відтак, встановлені межі треба було оновити, і 2 роки тому без відома керівництва парку це зробило державне підприємство “Західгеодезкартографія”. Ця компанія самовільно встановила межі території, не маючи на це жодного права, ба більше, розмістила оновлений варіант на публічній кадастровій карті, з якої тепер забрати це неможливо. Проблем би не виникнуло, якби в карті не виявили серйозних помилок: деякі ділянки з території просто вирізали, замість них приєднавши до парку частину колії. Підозрюю, що це було зроблено навмисне, адже “вирізані” ділянки містять самовільні забудови (переважно житлові). Тепер виправити це можна лише через суд. Ми звернулися в прокуратуру, кримінальне провадження за цим фактом вже відкрито.
Чи вдалося вам зупинити скандальне незаконне будівництво на території парку?
Більше 10-ти років громадські активісти намагалися зупинити незаконне будівництво на вулиці Довбуша, 14, де раніше була військова частина. Цю ділянку передали під забудову, хоч вона розташована в центрі парку, біля геологічної пам’ятки – гори Лева, яка зсувається щороку. Так, незаконне будівництво на цій території справді зупинили, керівництво парку вдячне за це юристові Наталії Сікевич. Зараз ми працюємо над тим, аби ділянку все ж передали у власність парку. Хочемо зробити на цій території майданчик для дітей з особливими потребами, якого у Львові поки немає.
Парк “Знесіння” охоплює величезну територію. Чи належно вона охороняється?
Разом із організацією Національні Дружини ми створили проект “Екопатруль”, в рамках якого молоді хлопці щодня добровільно слідкують за порядком та безпекою парку. Раніше на території було багато підпалів, зокрема, минулого року зафіксували більше шести таких випадків. Тепер, коли активісти щодня охороняють наш парк, це припинилося. Люди почали за собою прибирати, ефект таких патрулювань – колосальний. У сезон відпочинку також існує велика проблема несанкціонованих розпалювань вогнищ в лісі.
Оскільки, парк “Знесіння” є відкритим, ми не можемо заборонити людям відпочивати тут в своє задоволення, проте, вимагаємо, аби вони розпалювали багаття у відведених місцях .
Плануємо цього року відреставрувати колиби біля озера, де відпочивальники зможуть безпечно розпалювати багаття та готувати їжу.
Які культурні події відбуваються в парку “Знесіння”?
За рік у парку відбулося більше 50-ти різних культурних заходів. У нас часто організовують дитячі спортивні змагання, оскільки величезна зелена зона – ідеальне для цього місце. Ми долучилися до проведення вже традиційного “Знесіння фесту”, а також організували цікавий фестиваль реконструкції події часів Січових Стрільців разом із громадською організацією “Пам’ять”. У нашому парку є могила Січових Стрільців (єдина у Львові), яка знаходиться на цвинтарі “Знесіння”. Під час заходу з нагоди 100-річчя ЗУНР, за підтримки націоналістичних організацій, на території парку, зокрема над цією могилою, цілодобово стояла варта. До нас ледь не щодня приїжджають діти зі шкільними екскурсіями, тому зараз ми активно готуємося до великодніх свят і плануємо організувати багато заходів та ярмарків для дітей.
Як парк “Знесіння” виглядатиме через 5 років?
Насамперед, він має відповідати елементарним потребам відвідувачів: бути чистим та безпечним. Ми неодноразово робили опитування серед громадськості і помітили, що люди хочуть, аби парк “Знесіння” залишився таким частково диким, та нагадував справжній ліс. Я думаю, що за 5 років цей “ліс” стане максимально упорядкованим. Над стежкою не повинні висіти аварійні гілки, територію слід регулярно прибирати, і, що найважливіше, за нею треба доглядати.
Парк “Знесіння” – окраса Львова, чи не єдина величезна зелена зона, яка є ідеальним місцем активного здорового відпочинку, тож моє завдання, як керівника, – зробити парк комфортним для відвідувачів.