Легендарна зв’язкова Шухевича Ольга Ільків святкує своє 100-річчя

0
1189

Легендарній зв’язковій Романа Шухевича Ользі Ільків сьогодні виповнюється 100 років.

Про це написала волонтерка, голова ВОУ “Яворина” Ірина Сех на своїй сторінці у facebook.

“Сьогодні Ольга Ільків зустрічає свої 100 літ. Це не тільки її особиста дата, її рідних і близьких – це подія для всіх українців, для держави, яка має таких героїчних людей, які творили славні сторінки нашої історії.

Фотот юної Ольги Ільків 1937 року

Це подія для націоналістів, для Всеукраїнського об’єднання українок «Яворина», для ВО «Свобода», бо маємо честь називати Ольгу Ільків своєю посестрою.

У зовсім юному віці вона поринула в підпільну боротьбу. І відтоді її життя супроводжувала постійна небезпека бути викритою та потрапити в лещата каральних органів, страх за побратимів, рідних, дітей, які можуть стати невинними жертвами через її вибір. На її тендітних плечах була величезна відповідальність, бо виконувала доручення головнокомандувача Романа Шухевича, від неї часто залежали життя й безпека побратимів. І ворог не пошкодував її. Ольга, тоді вже мама двох маленьких дітей, відбула 12 років за ґратами.

Ольга Ільків з чоловіком Володимиром Ликом під час весілля у Львові в квітні 1943 року

Після звільнення й повернення випробування не скінчилися. Здавалося, в рідному краї та й в усьому світі нема куточка, де вона могла б прихилитися: ночувала на вокзалах, виконувала найчорнішу роботу, робила все, щоб отримати прописку і бодай якусь кімнатку заради одного: повернути рідних дітей, розлука з якими знищувала.

Ця мужня горда жінка ніколи не скаржилася на долю й нічого не просила. Вона досі живе дуже скромно, не чекає нагород і преференцій. І доки може, проповідує ідею нації поміж українців.
Вона – символ нескореності й нашої боротьби за свободу. І водночас – дуже глибока, творча особистість, багата талантами.

Ольга Ільків із сином Романа Шухевича Юрієм у с. Княгиничі, 2005 рік

Про цю жінку з легенди – я вірю – ще напишуть романи, знімуть кіно, викладатимуть в школі. Це буде дуже скоро, але вже в іншій Україні, про яку мріє і якій віддає кожен свій подих, кожен стукіт серця Ольга Ільків”, – зазначила Ірина Сех.

Ольга Ільків у день створення Всеукраїнського об’єднання українок “Яворина”, 2015 рік