Коли святкувати Різдво: 25 грудня чи 7 січня?

0
1105

Ви досі перебуваєте в полоні сумнівів коли ж таки святкувати Різдво, тоді пропоную вирушити в XI століття та пролити світло на цю проблему.

До розколу єдиної церкви у 1054 році всі християни світу підпорядковувались п’ятьом патріархатам: Римському, Константинопольському, Єрусалимському Александрійському та Антіохійському. Втім визначні ролі утримували Римська (Західна), що зосередилась на германських, галльських та сакських народах та Константинопольська (Східна), яка у свою чергу опікувалась греками та слов’янами.

Відмінності між патріархами, як от різна мова богослужінь грецька на Сході, латинська на Заході, специфіка віровчення та обрядовості породили невідворотний конфлікт між Римським Папою та Патріархом Константинопольським. Суперечності досягають піку і от Константинопольський Патріарх Михаїл Керуларій вирішує від’єднатись від Західної церкви та стати очільником незалежної Східної, про що і просить Римського Папу Лева IX та, звісно ж, отримує відмову.

Втім Патріарха Михаїл не розгубився, він не тільки не полишив свої наміри, а й створив та оприлюднив документ з переліком всіх гріхів Західної церкви – “Викриття латинян”. В свою чергу Папа Римський оголошує анафему та відлучає Патріарха від церкви. Тоді Патріарх Михаїл і собі скликає Помісний собор, на якому засуджує як Папу, так і його легатів й теж піддає їх анафемі. На календарі 1054 рік, рік остаточного розколу єдиної церкви на католиків та православних.

До речі, про календар в площині якого і лежить наше запитання. В 46 році до н. е. імператор Гай Юлій Цезар не без участі астронома Созігена створив Юліанський календар – сонячний. Відтоді рік мав 12 місяців та тривав 365 або 366 днів. Цим календарем не дивлячись на розбіжності користувались всі церкви, проте у 1582 році астроном та математик Аловзій Лілліо став одним з тих, хто помітив, що юліанський календар відстає від сонячного циклу.

Астрономічний рік триває не рівно 365 днів, а 365 діб, 5 годин, 48 хвилин і 6 секунд. Тож, якщо 5 годин можна було врахувати під час високосного року, то 48 хвилин і 6 секунд “юліанці” взагалі не врахували, а за понад півтора тисячоліття вони набігли на цілих 10 діб. Тоді Аловзій звернувся до Папи Римського Григорія XIII, який керував Західною церквою з пропозицією створити новий календар – Григоріанський.

Після створення Католицька церква та більшість країн Заходу перейшли на Григоріанський календар в той час як Православний Патріарх відмовився уподібнюватись Західній церкві й наказав жити згідно з Юліанським календарем. Східні віряни перейшли на Григоріанське літочислення лише в 1918 році і лише в побуті, церква ж так і залишилась вірною Юліанському календарю.Минуло ще 400 років і ось сьогодні різниця між церковними святами Західних та Східних християн становить 14 діб. Саме тому у католиків Різдво святкують 25 грудня, а у православних 7 січня.

Лише ті церкви, на які протягом багатьох століть впливала Москва визнають 7 січня офіційним Різдвом. Зокрема, це віряни Єрусалимської, Сербської, Грузинської та Російської церков, афонських монастирів, а також православних України й Білорусі сумарна частка яких складає лише 25%.

Переконана, що в умовах гібридної війни з Росією нам вкрай потрібно відмежуватись від ворога всіма можливими засобами. З отриманням томосу та створенням власної Православної церкви України ми нарешті вправі самі вирішувати коли нам слід святкували Різдво разом з усім цивілізованим світом чи з дрімучими угрофінськими племенами. Та й чи доцільно святкувати Новий Рік до Різдва, адже саме народження Ісуса Христа і знаменує початок нового року. Не слід боятись змін, а надто таких, що вже мали місце у нашій історії. Цього року я вперше буду святкувати Різдво 25 грудня до чого закликаю і вас!

Автор: Єлизавета Томашевська