Історія свята Івана Купала: традиції та прикмети

0
636
фото ілюстративне

Іванів день, або Іван Купала, відзначається 7 липня. Що це за свято, його історія, традиції та обряди.

За матеріалами Korrespondent.net.

Свято Івана Купала в 2020 році припадає на 7 липня. Відзначати його починають напередодні – увечері 6 липня. Гуляння тривають до світанку.

Історія Івана Купала

У цей день відзначають два свята. Церква згадує про народження Хрестителя Господнього Іоанна Предтечі, тому і християнське свято іменується його “різдвом”.
Батьки Іоанна – священик Єрусалимського храму Захарія і його дружина Єлисавета – дожили до старості бездітними. Одного разу Захарію явився архангел Гавриїл і сповістив про швидке народження сина. Захарія в силу похилого віку засумнівався у словах ангела – і був покараний за маловір’я: він онімів. Знову говорити він почав тільки після народження сина, який передбачив пришестя у світ Ісуса Христа, а потім і хрестив Сина Божого у водах Йордану.
Друге свято в день Івана Купала – язичницьке. Його відзначали слов’янські племена ще в дохристиянську епоху.
Це свято приурочене слов’янському богу Ярилу, який вважався покровителем сонця і всього живого. Звідси і ще одна назва свята – Ярилин день.
Наші предки вважали, що якщо в цей день скупатися у водоймі, можна позбутися від хвороб. Деякі дослідники вважають, що назва “Купала” пов’язане саме з цим обрядом.

Іван Купала в інших країнах

Оскільки те свято пов’язане з днем ​​літнього сонцестояння, то аналоги Купали зустрічаються по всій Європі. Наприклад, у Німеччині, ще в дохристиянські часи відзначали Йоль. А в Фінляндії і Естонії цей день, Юханнус і Яаніпяев відповідно, святкують досі. У цих країнах він є державним святом і офіційним вихідним днем.

Святкування Івана Купала

На Різдво Іоанна Предтечі обов’язково ходили в храм на службу.
Кульмінація Івана Купала припадає на вечір і ніч 6 липня. У ніч на Івана Купала прийнято розпалювати величезне багаття. Вважається, що воно володіє цілющою силою. Звідси і головне дійство свята – стрибки через багаття. Їх робили для того, щоб очиститися.
Також навколо багаття вночі водили хороводи, а потім з факелами йшли до водойми, де проходило “весілля вогню і води”, коли об воду гасили смолоскипи. Після цього всі купалися до самого ранку.
Також одним з головних елементів святкування є квіти і трави. Дівчата плетуть вінки. З трав і квітів роблять обереги. На Купала травами прикрашають оселі. Звідси ще одна назва свята – Іван Травник.
До речі, дівчата плели вінки і для гадання. Вони опускали свої квіткові головні убори з запаленими свічками в річку і дивилися. Якщо вінок відпливе найдалі, то його власниця стане найщасливішою. Якщо вінок потонув, то дівчина в найближчому році заміж не вийде.
Люди також намагалися знайти казкову квітку папороті. Вважається, що він розквітає саме в купальську ніч. Того, хто знайшов – чекають скарби і виконання всіх бажань.
Також цього дня молоді люди шукають собі пару. Причому, в цьому випадку дозволено ініціативу проявляти дівчатам. Під час хороводу вони наглядають вподобаних юнаків. А коли починаються стрибки через багаття, то хапають їх за руку і біжать до багаття. Якщо стрибнули через вогонь і не відчепилися руками – скоро бути весіллю.

Прикмети та повір’я

Наші предки вірили, що на Івана Купала вся нечисть вилазить назовні. Тому потрібно бути особливо обережним.
  • Не можна далеко йти від людей і житлових будинків – може викрасти лісовик.
  • Не можна запливати далеко – русалки потягнуть.
  • Якщо чутно зозулю – бути холодній осені.
  • Доноситься спів цвіркуна – зима буде м’якою.
  • Якщо наткнувся на змію – чекай біди.
На Купала обов’язково милися росою або водою з криниці. Вважалося, що тільки в цей день вона володіє цілющою силою. Також вірили, що жінки, вмиваючись такою водою, стають красивішими, а чоловіки сильнішими.
Також вважалося, що на Івана Купала відчиняються двері у потойбічний світ. І духи могли дати раду або передбачити майбутнє.