13 січня традиційно вшановують пам’ять християнської святої Меланії Римської. За народним календарем дата отримала назву Василів вечір, Щедрий вечір.
За історією, Свята Меланія (384-439) була молодшою дочкою сенатора Валерія Публіколи. Батько бачив в дочці спадкоємицю, і коли тій виповнилося 14 років, видав її насильно заміж за багатого юнака Апініана. Дівчина благала чоловіка жити в непорочності, але під впливом батьків він наполіг на народженні дітей, щоб продовжити рід. Першою у Меланії народилася дочка, яка померла через кілька років після народження. Другою дитиною був хлопчик, який помер відразу після пологів. Після того що сталося Меланія сильно захворіла. Чоловік, бачачи її страждання, пообіцяв Господу дати обітницю цнотливості, якщо вона одужає. Меланія чудесним чином зцілилася, і Апініан виконав свою обіцянку. Через кілька років батько Меланії сильно захворів і зрозумів, що дні його полічені. Він покликав до себе дочку і на смертному одрі просив вибачення за свої вчинки, благаючи молитися за нього.Після смерті батька Меланія з чоловіком продали свій маєток в Італії і поїхали в Північну Африку. На виручені від продажу кошти вони допомогли багатьом бідним і хворим, давали гроші на відновлення церков. У 417 році Меланія разом з чоловіком і матір’ю переїжджають до Палестини. Свята прожила там 22 роки. Відчуваючи наближення смерті, Меланія їде до Віфлеєму. Де бере участь у Різдвяній службі. Померла вона 31 грудня, сказавши перед смертю: “Як завгодно було Господу, так воно й є”.
За народними віруваннями, в день Меланії господині повинні наготувати багато різних смачних страв, щоб потім пригощати рідних, сусідів і знайомих, які приходять.Що багатшим буде стіл 13 січня, то більший достаток очікує господарів протягом року.
Василя вечір, 13 січня, відзначається народними гуляннями. У цей день люди ходять в гості вітати один одного, носять частування. Це свято вважається сприятливим періодом для молитов. Люди вірять, що Господь у цей день прислухається до прохань людей. Вони просять у молитвах про щастя, здоров’я та благополуччя для себе та близьких людей. В деяких будинках у цей день прийнято встановлювати обрядовий сніп із колосків торішнього врожаю – дідух. Його розміщують на видному розі будинку. Дідух символізує дух нового врожаю. В кінці свят його спалюють.
Народні прикмети 13 січня:
Якщо вночі на небі багато зірок, то буде хороший урожай ягід.
Сніг в цей день обіцяє врожайний рік.
Якщо погода тепла, то літо буде дощовим.
Багато інею на деревах – до хорошого збору меду і врожаю зернових культур.
Обледеніння на деревах – до врожаю овочів.
Відлига – до дощового літа.
Завірюха – до багатого врожаю горіхів.
Якщо ніч ясна і зоряна, то люди будуть здорові і щасливі.
Захворіти на Старий Новий рік – погана прикмета. Одужувати людина буде довго.
Сни, які приснилися 13 січня, вважаються віщими.
У цей день не можна рахувати дрібні гроші – до сліз.